barbunya.gen.tr https://www.barbunya.gen.tr Barbunya, Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, barbunya.gen.tr Tue, 02 Aug 2016 00:00:00 +0000 Sat, 18 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Barbunya Konservesi https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-konservesi.html Sat, 10 Nov 2018 09:16:48 +0000 Barbunya Konservesi; Sonbahar sezonu geldiğinde yaptığımız kışlık hazırlıkları arasında konservelikler de vardır. Bunlar kışın işimizi kolaylaştırır ve hazırda bulunurlar. Barbunya konservesi de bunlar arasındadır. Yazı Barbunya Konservesi; Sonbahar sezonu geldiğinde yaptığımız kışlık hazırlıkları arasında konservelikler de vardır. Bunlar kışın işimizi kolaylaştırır ve hazırda bulunurlar. Barbunya konservesi de bunlar arasındadır. Yazın pazardan alıp ayıklayın ve konserveleyip kaldırın. Hadi kolay gelsin.

Barbunya Konservesi Malzemeler;
 • 2 kg barbunya
 • 2 kg'lık kavanoz
 • Su 
Barbunya Konservesi Yapılışı;

İlk olarak barbunyaların içini çıkarın.  Ardından 1 litre suyu tencereye alın ve kaynatın. İçini çıkardığınız barbunyaları ilave edin ve 4 dakika kadar kaynatın. Ardından barbunya tanelerini suyun içinden delikli kepçe yardımıyla çıkarın ve kavanozlara doldurun. Suyunu ılımaya bırakın. Barbunyaları haşladığınız su ılıyınca kavanozlara doldurun ve kavanozların kapağını sıkıca kapatın. Kavanozları ters yüz edin. Daha sonra içi su dolu bir tencereye, kapaklar altta kalacak şekilde yerleştirin ve 1 saat kadar kaynatın. Suyun içinden çıkarın ve soğuyana kadar kavanozları bekletin. Serin bir ortamda tüketeceğiniz güne kadar bekletin. Afiyet olsun...
]]>
Kuru Barbunya Tarifi https://www.barbunya.gen.tr/kuru-barbunya-tarifi.html Sat, 10 Nov 2018 19:07:19 +0000 Kuru Barbunya Tarifi; Kuru baklagillerden olan barbunyayı da pişirmek için akşamdan suda bekletmek her zaman işinizi kolaylaştıracaktır. Bu işlem pişme süresini neredeyse yarıya indirecektir. Daha sonra normal barbunyayı pişirir Kuru Barbunya Tarifi; Kuru baklagillerden olan barbunyayı da pişirmek için akşamdan suda bekletmek her zaman işinizi kolaylaştıracaktır. Bu işlem pişme süresini neredeyse yarıya indirecektir. Daha sonra normal barbunyayı pişirir gibi tarifinizi uygulayın. Şimdi bilmeyenler için tarifimizi verelim. Kolay gelsin.

Kuru Barbunya Tarifi Malzemeler;
 • 1 kilo kuru barbunya
 • 2 adet orta boy havuç
 • 2 adet orta boy kuru soğan
 • 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 adet kesme şeker
 • Tuz
 Kuru Barbunya Tarifi Yapılışı;

Öncelikle geceden kuru barbunyayı temizlendikten sonra ıslatın. Islattığınız barbunyaları sabahleyin düdüklü tencerenin durumuna göre 15-20 dakika kadar kaynatın.  Daha sonra soğanları ince ince doğrayın ve başka bir kapta zeytinyağı ile kavurun. Ardından halka halka doğranmış havuçları da ekleyin ve biraz daha kavurarak  son olarak salçayı ilave edin. Düdüklü tencerede haşladığınız barbunyayı, şeker ve tuz da ekleyerek suyunu çekene kadar kaynatın. Artık pişince servis tabağına alın ve isteğe göre üzerini maydanoz ile süsleyebilirsiniz  daha da lezzetli olsun istiyorsanız barbunyanın üzerine az miktarda zeytinyağı da gezdirebilirsiniz. 

Afiyet Olsun...

]]>
Konserve Barbunya https://www.barbunya.gen.tr/konserve-barbunya.html Sun, 11 Nov 2018 10:38:24 +0000 Konserve Barbunya; Türk mutfağımızda sebze tüketimi oldukça yaygındır. Bunlar arasında barbunya da  sevilerek pişirilen bir sebzedir. Tazesini bulmak yada uzun süre pişmesiden dolayı son zamanlar da konservesi oldukça popüle Konserve Barbunya; Türk mutfağımızda sebze tüketimi oldukça yaygındır. Bunlar arasında barbunya da  sevilerek pişirilen bir sebzedir. Tazesini bulmak yada uzun süre pişmesiden dolayı son zamanlar da konservesi oldukça popüler olan barbunyayı bu sayede mevsimi dışında da istediğiniz zaman rahatlıkla pişirebilirsiniz. Şimdi sizlere konserve barbunyanın tarifini vereyim. Kolay gelsin.

Konserve Barbunya Malzemeler;

 • 1 kg barbunya 
 • 1 kg barbunya için yarım litre su
 • 1 kg barbunya için 1 litrelik kavanoz

Konserve Barbunya Yapılışı;

Öncelikle barbunyalar kabuklarından ayrılır. Daha sonra bir kilogramlık barbunya için yarım litre su ocağa konularak kaynatılır. Ardından kaynayan suya kabuklarından ayırdığımız barbunyalar atılır ve ortalama 4 dakika kadar kaynatılır. Yarım pişmiş olan barbunyalar kevgir yardımıyla çıkarılır. Barbunyalar direk kavanozlara aktarılır ve haşlamadan kalan suda ılıyınca kavanozlara ilave edilir. Kavanozlar tam doldurulmamalı ağız kısmında bir parmak boşluk bırakılır ve hava almayacak biçimde sıkıca kapatılır. Bu işlemden sonra kavanozlar ters çevirilerek kapakları altta olacak şekilde bir tencereye dizilir. Ardından kavanozların üzerini bir parmak geçecek kadar su eklenir ve ocağa alınarak bir saat civarında kaynatılır. Bir saat kaynattıktan sonra aynı pozisyonda kavanozlar düz bir yere konulur ve soğuması için bekletilir. Barbunyalarımız daha iyi olsun istiyorsak bu aşamada üzerleri bir örtüyle kapatılır ve bir gece bekletilir. Bu şekilde bir gece bekletilen kavanozlar diğer gün düz yani normal şekline çevrilir. Konservelerin kapakları içe doğru basık bir hal almış olacaktır. Bu şekildeyse ve herhangi bir sızıntı olmamışsa konserve işlemi başarılı olmuş demektir. Artık konserveleri buzdolabında veya serin güneş almayan bir yerde saklayabilirsiniz. Barbunyaları konserve yaparken şunu unutmayın. Barbunyaları tüketebileceğiniz kadar kavanozlayın. Çünkü konservesi açılan barbunya en fazla iki gün içinde tüketilmelidir. Yoksa bozulur. Diğer püf nokta ise konserve barbunyanız uygun ortamda saklandığı zaman 6 aya kadar hatta iyi korunmuşsa bir yıla kadar tüketilir. Sizler yine de altı ayda tüketin. Kapakları ne kadar sıkı kapatılırsa kullanım süresi ona oranla uzar. Afiyetle yiyin...

]]>
Kışlık Barbunya https://www.barbunya.gen.tr/kislik-barbunya.html Sun, 11 Nov 2018 14:32:52 +0000 Kışlık Barbunya;  Tabi ki diğer sebzeler kurutmalık yapılırken yada turşular doldurulurken yani kışa hazırlık yaparken kışlık barbunya da unutulmayan ve kışın  tüketilen bir lezzettir. Fazla bir işlemi olmayan donduruc Kışlık Barbunya;  Tabi ki diğer sebzeler kurutmalık yapılırken yada turşular doldurulurken yani kışa hazırlık yaparken kışlık barbunya da unutulmayan ve kışın  tüketilen bir lezzettir. Fazla bir işlemi olmayan dondurucuya koyarak saklanan bu tarifimi sizlerle paylaşayım. Kolay gelsin.

Kışlık Barbunya Malzemeler;

 • 1-2 kg barbunya
 • 2 adet domates
 • Birkaç tane acı biber 

Kışlık Barbunya Yapılışı; 

Öncelikle pazardan aldığımız barbunyaları güzelce temizleyip ayıklıyoruz. Daha sonra domatesleri yıkayıp yemeklik doğruyoruz. Bir tencereye bu domatesleri alıp hafifçe pişiriyoruz ve ardından barbunyalarımızı ilave ediyoruz. Daha sonra bir kaç tane acı biber ekliyoruz. Barbunyaların rengi dönene kadar pişiriyoruz ve ocaktan alıp soğumaya bırakıyoruz. Soğuduktan sonra dolap poşetlerine eşitçe paylaştırıp dolaba atıyoruz. Daha sonra barbunyamizi pişireceğimiz zaman dolaptan çıkarıp ayni şekilde soğanı yağda kavurup havuçları ve barbunyayı ilave edip, tuz baharat ve suyumuzu ilave edip pişiriyoruz. Afiyet olsun...


]]>
Barbunya Pilaki Kalori https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-pilaki-kalori.html Sun, 11 Nov 2018 18:23:54 +0000 Barbunya pilaki kalori: Bir porsiyon (100 gram) kuru barbunya yaklaşık 333 (kcal) kaloridir. Kuru barbunya (B) gurubu vitaminleri açısından çok zengin bir besin kaynağıdır. Ayını zamanda barbunyanın vitaminleri içerisinde magnezyu Barbunya pilaki kalori: Bir porsiyon (100 gram) kuru barbunya yaklaşık 333 (kcal) kaloridir. Kuru barbunya (B) gurubu vitaminleri açısından çok zengin bir besin kaynağıdır. Ayını zamanda barbunyanın vitaminleri içerisinde magnezyum ve potasyum bulunur. Bundan başka barbunya demir, çinko ve lif bakımından da çok zengin bir besin kaynağıdır.

Barbunya kaç kaloridir: Bir su bardağı kuru barbunya yaklaşık 160 gram 533 ( kcal ) kaloridir. Bir kahve fincanı 120 gram kuru barbunya yaklaşık 400 (kcal) kaloridir. Bir çay bardağı 65 gram kuru barbunya yaklaşık 217  kaloridir. Bir yemek kaşığı 20 gram kuru barbunya yaklaşık 67 kaloridir. Bir gram kuru barbunya yaklaşık 3,5 (kcal) kaloridir.

Barbunya pilaki kalori: Barbunyanın besin değerleri. yüz gram barbunyanın karbonhidrat değeri 0,6, protein değeri 0,2 yağ değeri 0 ve lif değeri 0,2'dir.

Barbunya pilaki kalori: Barbunyanın faydaları. Barbunyanın lezzeti sağlığa olan faydaları da çok önemlidir. Protein ihtiyacını karşılamak için barbunya çok yararlıdır. Barbunyanın içinde 9 protein bulunurken yalnız 1 yağ bulunur. 50 gram pişmiş etten alabileceğiniz proteini 100 gram barbunyadan alabilirsiniz. Barbunyanın yapısında bulunan posa özellikle kolon kanserine kaşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Zengin bir karbonhidrat kaynağıdır. Bu nedenle diyabet hastaları için de çok yaralı bir besin kaynağıdır. Barbunya içerisinde glisemik kan şekerinin çok yavaş yükselmesine sebep olur. Barbunya fitokimyasal bir bileşim olan izoflavonlardan zengindir. Bu nedenden dolayı vücutta yaşlanmış, sağlığını kayıp etmiş hücreleri ve hasara uğrayan yerlerin çoğalıp büyümesini engeller. Kısacası bu nedenle vücutta kanser oluşmasının önüne geçebilir.
]]>
Barbunya Yemeği Kaç Kalori https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-yemegi-kac-kalori.html Mon, 12 Nov 2018 01:04:37 +0000 Barbunya Yemeği Kaç Kalori, Baklagiller familyasından olan barbunya yaz dönemlerinde sulanabilen her sahada yetişmektedir. Yazın oldukça tercih edilen çeşitli yemekler yapılabilen, Türk mutfağının olmazsa olmazlarındandır.Ayr Barbunya Yemeği Kaç Kalori, Baklagiller familyasından olan barbunya yaz dönemlerinde sulanabilen her sahada yetişmektedir. Yazın oldukça tercih edilen çeşitli yemekler yapılabilen, Türk mutfağının olmazsa olmazlarındandır.Ayrıca yazın hem fiyat olarak ta uygun olduğundan kışlık hazırlamalar da tercih edilen dondurucuya stoklama yapılmaktadır. Böylece kış mevsiminde de rahatça tüketilebilir. Baklagillerden olan barbunya vitamin açısından da oldukça faydalıdır.Doyurucu özelliği vardır.Sofralarımız da çeşitli türlerde gerek patatesli, havuçlu sulu yemek olarak veya zeytinyağlı yada pilaki farklı farklı damaklarımıza hitap etmektedir.

Barbunya yemeği kaç kalori

Barbunya Yemeği kalori bakımızdan ise ortalama bir porsiyonu (100 grm) 335 kalori tekabül etmektedir. Magnezyum, kalsiyum açısından ve protein, oldukça enerji ve sağlık deposudur. Biraz daha detaylı açacak olursak;

Besin değeri; Bir porsiyon barbunya;

Porsiyon miktarı : 100g
Kalori : 335
Protein: 23g
Karbonhidrat : 60 g
Ve vitamin açısından A ,D, B12 ve B6 vitamini içerir saymakla bitmeyen faydalı, sağlıklı besin değeri yüksek lezzetli ayrıca çocuklarımız içinde içerdiği faydalı vitaminler ile annelerin tercih ettiği bir yemek çeşididir.
]]>
Barbunya Piyaz https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-piyaz.html Mon, 12 Nov 2018 10:42:36 +0000 Barbunya Piyaz, Esmer bir fasulye çeşidi olan barbunya, tam anlamıyla bir vitamin deposudur. Sağlık açısından oldukça faydalı olan barbunyanın içerisinde A, C, E ve K9 vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, demir, çinko ve karbonhi Barbunya Piyaz, Esmer bir fasulye çeşidi olan barbunya, tam anlamıyla bir vitamin deposudur. Sağlık açısından oldukça faydalı olan barbunyanın içerisinde A, C, E ve K9 vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, demir, çinko ve karbonhidrat bulunur. Protein açısından da oldukça zengindir ve bol miktarda lif içerir. Barbunya pişirilmeden bir gün önceden gazının çıkması için bir gün evvel ıslatılmalı ve suyu süzüldükten sonra haşlanarak kullanılmalıdır. Bu şekilde barbunya tarımsal atıklarından arınır. Sofralarınıza lezzet katan barbunyayı dilerseniz taze iken yazın derin dondurucuya kaldırarak kışın ya da istediğiniz mevsimde tüketebilirsiniz. Lezzetli olduğu kadar sağlığa birçok faydası olan barbunyanın piyazının yapılışını sizler için paylaştım. Farklı lezzetler ve meze tarifi arayanlar bu tarifimi denediğinizde tadına bayılacaksınız.

Barbunya piyaz İçin Malzemeler:
 • Yarım kg barbunya 
 • 1 adet kuru soğan 
 • 2 adet domates 
 • 1 adet kırmızı biber 
 • 1 adet sivri biber 
 • Bir tutam maydanoz ya da dereotu 
 • Yarım limon suyu 
 • 1 tatlı kaşığı tuz 
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı 
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber 
 • 1 çay kaşığı sumak
 • Nar ekşisi
Barbunya piyaz yapılışı: 

Bir gece önceden ıslatmış olduğunuz barbunyaların suyunu süzüp yıkadıktan sonra düdüklü tencerenin içerisine alıp üzerine 1-2 parmak geçecek kadar su ilave ederek yaklaşık 10 dakika kadar haşlayın. Barbunyalar haşlanırken bu arada soğanın kabuğunu soyarak kesme tahtasının üzerinde yarım ay şeklinde biberleri ve domatesi de piyazlık olacak biçimde doğrayıp hazır ettikten sonra, barbunya piyazın üzerine serpmek için gerekli olan maydanoz ve dereotunu da ince ince kıyın. Daha sonra haşlanan barbunyaları suyunu süzüp soğumaya bırakın. Doğrayıp hazır ettiğiniz malzemeleri geniş bir kabın içerisinde aldıktan sonra üzerine soğuyan barbunyaları sumak, kırmızı pul biber, tuz ve zeytin yağını da ilave edip iyice karıştırdıktan sonra barbunya piyazı servis tabağına alarak üzerine limon ve nar ekşisi ilave ederek maydanoz ve dereotu ile süsleyip servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Düdüklü Tencerede Barbunya https://www.barbunya.gen.tr/duduklu-tencerede-barbunya.html Tue, 13 Nov 2018 10:13:33 +0000 Düdüklü Tencerede Barbunya; Düdüklü tencere işlerimizi kolaylaştıran ve yemeğimizin daha çabuk pişmesini sağlayan hanimlara yardımcı bir gereçtir. Kuru fasulye, barbunya, nohut gibi sert baklagiller içinse birebirdir. Şimdi b Düdüklü Tencerede Barbunya; Düdüklü tencere işlerimizi kolaylaştıran ve yemeğimizin daha çabuk pişmesini sağlayan hanimlara yardımcı bir gereçtir. Kuru fasulye, barbunya, nohut gibi sert baklagiller içinse birebirdir. Şimdi bende sizlere düdükle de barbunya nasıl yapılır tarifimi paylaşayım. Kolay gelsin.

Düdüklü Tencerede Barbunya Malzemeler;

 • Yarım kg taze barbunya
 • 1 adet havuç
 • 2 diş sarımsak
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 tatlı kaşığı tatlı biber salçası
 • 1 çorba kaşığı domates  salçası
 • Karabiber
 • 1 küp şeker
 • Zeytinyağı
 • Tuz
 • Sıcak su
Düdüklü Tencerede Barbunya Yapılışı;

İlk olarak soğanı ve sarımsakları ince ince doğrayalım. Düdüklü tencereye zeytinyağını alalım ve soğanla sarımsakları kavuralım. Ardından üzerine salçaları ekleyelim ve karıştıralım.Daha sonra halka halka doğradığımız havucu ve barbunyayı ekleyelim ve karıştıralım. Barbunyaların üzerini hafiften geçecek şekilde sıcak suyumuzu, tuzu, karabiberi ve  küp şekeri de ekleyip karıştıralım. Bütün malzemeyi ekledikten sonra da tencerenin kapağını kapatıp orta ateşte 5 dakika kadar pişirelim. Düdüklü tenceremizin düdüğünden ses gelince ocağın altını kısarak tencerenin düdüğünü indirelim ve bu şekilde de 20-25 dakika kadar pişmeye bırakalım. Her tencerenin pişirmesi farklılık göstereceğinden pişirme süresini kendi tencerenize göre ayarlayın. Afiyet olsun...

]]>
Kuru Barbunya https://www.barbunya.gen.tr/kuru-barbunya.html Wed, 14 Nov 2018 08:59:30 +0000 Kuru Barbunya, Lif bakımından oldukça zengin olan barbunyayı tüketmeyi ihmal etmeyin. Böbrek kumunu dökmeye yardımcıdır. Bununla beraber romatizma şikayetlerini de azaltır. Daha sayamayacağımız birçok faydası olan barbunyayı Kuru Barbunya, Lif bakımından oldukça zengin olan barbunyayı tüketmeyi ihmal etmeyin. Böbrek kumunu dökmeye yardımcıdır. Bununla beraber romatizma şikayetlerini de azaltır. Daha sayamayacağımız birçok faydası olan barbunyayı zeytinyağıyla buluşturup harika bir lezzet elde ettiğimiz bi tarifimi sizlerle paylaşayım. Kolay gelsin.

Kuru Barbunya Malzemeler
 • 1 kg kuru barbunya
 • 2 adet orta boy havuç
 • 2 adet orta boy kuru soğan
 • 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 adet kesme şeker
 • Tuz
Kuru BarbunyaKuru Barbunya Yapılışı

Kuru barbunyamızı hazırlamak için akşamdan kuru barbunyayı temizleyelim sonra ıslatalım. Barbunyaları sabahleyin 15-20 dakika düdüklü tencerenin durumuna  kaynatalım. Ardından soğanı ince ince kıyalım ve bir tencereye zeytinyağını alıp soğanı kavuralım. Havuçları da halka halka doğrayalım ve onları da ekleyip biraz kavuralım ve ardından salçayı ekleyelim. Düdüklü de kaynattığımız barbunyaları da ekleyerek tuz ve şekeri de ekleyip suyunu çekinceye kadar kaynatalım. Suyunu da çektikten sonra servis yapabilirsiniz. İsteğe göre üzerine biraz zeytinyağı gezdirip maydanoz ile süsleyebilirsiniz. 

AFİYET OLSUN…

]]>
Düdüklüde Kuru Barbunya Yemeği https://www.barbunya.gen.tr/duduklude-kuru-barbunya-yemegi.html Wed, 14 Nov 2018 16:12:54 +0000 Düdüklüde Kuru Barbunya Yemeği, barbunya fasulyeğiller ailesine üye olan hem yaşı hem de kurusu olan bir bakliyat türüdür. Her mevsim istenildiği zaman kuru barbunyayı bulabilirsiniz. Kuru barbunya yemeğini tencerede, güveçte, Düdüklüde Kuru Barbunya Yemeği, barbunya fasulyeğiller ailesine üye olan hem yaşı hem de kurusu olan bir bakliyat türüdür. Her mevsim istenildiği zaman kuru barbunyayı bulabilirsiniz. Kuru barbunya yemeğini tencerede, güveçte, fırında yada düdüklüde kolaylıkla pişirebilirsiniz. Tabi ki, bu farklı kaplar içerisinde barbunya yemeğini pişirme süreleri farklılık göstermektedir. Eğer hem zamandan tasarruf edip hem de barbunya yemeğinizin daha lezzetli olmasını istiyorsanız pişirme yöntemi olarak mutlaka düdüklü tercih edilmelidir. Yapımı oldukça kolay olan barbunya yemeğini içerisine eklediğiniz patates ve havuç ile çok daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca barbunya yemeği içerisinde bulunan malzemeler ile oldukça besleyici ve tok tutucu bir yemektir. Çünkü patates nişasta bakımından havuç ise A vitamini bakımından zengin olmasından dolayı barbunya yemeği besleyici özelliğe sahiptir. Barbunya yemeğini servis ederken yanında vazgeçilmeyen bir lezzet olan pirinç pilavını yapmayı sakın unutmayın.

Düdüklüde Kuru Barbunya Yemeği İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 1 kilo kuru barbunya
 • 2 adet orta boy havuç
 • 2 adet orta boy kuru soğan
 • 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı ya da sıvı yağ
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 adet kesme şeker
 • Yeterli miktarda tuz
Düdüklüde Kuru Barbunya YemeğiDüdüklüde Kuru Barbunya Yemeğinin Yapılışı, 

Bir gün önceden mutlaka kuru barbunyayı temizledikten sonra ıslatalım. Ertesi gün sabah kalktığınızda barbunya yemeğini pişirmeden önce düdüklü tencerede yaklaşık 15-20 dakika kadar kaynatalım. Kuru barbunya ıslatıldıktan sonra kaynatılmasının amacı ise, siyah suyunun çıkarılması içindir. Eğer kuru barbunyayı bir müddet suda kaynatıp o siyah suyunu almadan direk yemeği pişirirseniz kötü görünüme sahip olan bir barbunya yemeği pişirmiş olursunuz. Kaynama işleminden sonra barbunyayı süzgeçten süzelim ve ılık sudan hafif şekilde geçirelim. Düdüklünün içerisini temizledikten sonra içerisine zeytin yağını ilave edelim, ardından kuru soğanların kabuklarını soyalım ve yemekli olacak şekilde ince ince doğrayalım. Düdüklünün içine doğranmış kuru soğanı ilave ederek kavuralım. Havuçları halka şeklinde doğrayalım ve kavrulan kuru soğanların içerisine ekledikten sonra kavurma işlemine devam edelim. Daha sonra domates salçasını ilave edelim ve içerisine önceden kaynattığımız kuru barbunyayı, kesme şekeri ve tuzunu ilave ettikten sonra üzerine sıcak suyu ekleyelim ve düdüklünün ağzını kapatalım. Burada dikkat edelim, çünkü kaynattığımız için hafif yumuşadığından dolayı pişme süresi çabuk olacaktır. Kuru barbunya suyunu çekinceye kadar pişirelim ve servis tabağının içerisine alalım. İsterseniz pişen kuru barbunya yemeğinin üzerine çok az miktarda zeytinyağı gezdirip maydanoz ile süsledikten sonra Düdüklüde Kuru Barbunya Yemeği hazır ikram edebilirsiniz. 

Afiyet olsun.
]]>
Barbunya https://www.barbunya.gen.tr/barbunya.html Thu, 15 Nov 2018 01:22:59 +0000 Barbunya, baklagiller ailesine ait otsu bir bitki çeşididir. Pembe ve beyaz dış kabuğu vardır. Ayın zamanda beyaz renkli iç taneleri yeşil fasulyelerden ayrılmasını sağlar. Barbunya pilaki Türk mutfağının en ünlü soğuk m Barbunya, baklagiller ailesine ait otsu bir bitki çeşididir. Pembe ve beyaz dış kabuğu vardır. Ayın zamanda beyaz renkli iç taneleri yeşil fasulyelerden ayrılmasını sağlar. Barbunya pilaki Türk mutfağının en ünlü soğuk mezelerinden biridir. Kökeni Orta Amerika’ya dayanmaktadır. Soğuğa karşı hassas bir bitkidir. Barbunya Türkiye'de en ok İzmir, Çanakkale, Çorum, Antalya, Niğde, Manisa, Denizli, Samsun ve Eskişehir'de yetiştirilir. Dünyada ise Çin, Brezilya, Abd, Meksika ve Hindistan'da yetişir. Barbunya ilkbahar ve yaz aylarında yetişmektedir. 30°c üzerindeki sıcaklık ve 10°C altındaki sıcaklık üretim açısından elverişsizdir. Taşlı ve verimsiz topraklar haricinde her toprakta yetişir. İyi verim alabilmek için toprağın Ph değerinin ortalama 7-8 olması gerekir. Yaz aylarında çok fazla su ihtiyacı olmaktadır. Kış ve sonbahar zamanında sera alanlarında yetiştirilebilir. Kabuklarından ayrılarak tüketilir. Yaz sebzeleri içerisinde yer almaktadır. Kışın da tüketmek isterseniz yazdan alıp, kabuklarını ayıkladıktan sonra dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Kış aylarında çözdürdükten sonra artı bir işlem yapmadan kullanırsınız. Kuru barbunya yemeği yapmak için kullanacağınız barbunyayı bir gece önceden ıslatmalısınız ve pişirmeden önce 15 dakika kaynatmalısınız. Bu işlem barbunyanın B vitamini oranını düşürecektir. Fakat içerisindeki lektin maddesinin ayrışması için bu işlemi yapmak gerekmektedir. Lektin, Alerjen bir madde olduğu için alerji yapabilir. Mide ağrısı olanlar için sorun teşkil edebilir. Barbunya pişirilirken içerisine patates ilave etmek çabuk ekşimesine neden olabilir. Bir yemek kaşığı şeker ilave edilebilir. Barbunyaya 2 yarım sarımsak ilave edebilirsiniz. Barbunyaya limon ayrı olarak verilmelidir. Yemek yaparken atacağınız limon çabuk bozulmasına neden olabilecektir. Barbunya yemekleri hazır konserveler şeklinde de temin edilebilmektedir. 

BarbunyaBarbunya besin değerleri (100 gr)
 • 335 kalori
 • 1.5 gr yağ
 • 1.300 mg potasyum
 • 60 gr karbonhidrat
 • 23 gr protein
 • 127 mg kalsiyum
 • 156 mg magnezyum
 • 5 mg demir.
Barbunya faydaları
 • Vücutta şeker oranını dengelediği için, şeker hastalığı olanlar için çok faydalıdır.
 • Siyatik ve romatizmal hastalıkların iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
 • Böbrekte bulunan kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olduğu için, böbrek sağlığı için çok önemlidir.
 • Barbunya vücut direncini artırdığı için uzun süren enerji ve zindelik verir.
 • Kronik yorgunluğun giderilmesini sağlar. Ağır işlerde çalışanlar düzenli olarak barbunya tüketirlerse daha verimli çalışırlar.
 • Kalp ritminin düzenlenmesini sağlayarak, çarpıntının giderilmesine yardımcı olur.
 • Vücutta biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 • Barbunya kemik sağlığı için çok önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar ve yaşlılar için mükemmel bir besindir. Yaşlılarda kemik erimesine karşı destek olan bir besindir.
 • İçeriğindeki yüksek magnezyum ve potasyum oranı sayesinde, kalp rahatsızlıklarının önlenmesine yardımcı olur.
 • İçeriğindeki zengin protein, lifler ve diğer besin maddeleri ile hücrelerin kendini yenileme sürecini hızlandırır.
 • Barbunya, demir yönünden zengin bir besin kaynağıdır. Kansızlık sorunu olanların düzenli barbunya tüketmesi, tedavi sürecini desteklemektedir. Barbunya ile birlikte C vitamini yüksek besinler tüketmek, içeriğindeki demirden maksimum oranda fayda sağlamaya yardımcı olur.
 • Yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar ve içeriğindeki folik asit sayesinde kolesterol seviyesini düzenler.
 • Yüksek lif oranı sayesinde uzun süre tokluk sağlar ve hazmı kolaylaştırarak sindirim sistemini düzgün çalışmasını sağlar.
 • Kanser hücrelerinin oluşumunu ve gelişimini engellemeye yardımcı olur.
 • İçeriğindeki yüksek çink]]> Barbunya Zeytinyağlı https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-zeytinyagli.html Thu, 15 Nov 2018 08:28:54 +0000 Barbunya Zeytinyağlı, barbunya sağlık açısından oldukça faydalı olan baklağildir. Barbunyanın her mevsimde kurusunu hazır bulmak mümkündür, ancak taze barbunyanın hiç bir zaman yerini tutamaz. Bu nedenle özellikle yaz mevsiml Barbunya Zeytinyağlı, barbunya sağlık açısından oldukça faydalı olan baklağildir. Barbunyanın her mevsimde kurusunu hazır bulmak mümkündür, ancak taze barbunyanın hiç bir zaman yerini tutamaz. Bu nedenle özellikle yaz mevsimlerinde oluşan taze barbunyayı haftada bir defa tüketmek gerekmektedir. Barbunyayı istediğiniz her şekilde kolaylıkla pişirebilirsiniz. Fakat en lezzetlisi zeytinyağı ile pişirilen barbunya yemeğidir. Barbunyayı güveçte, tencerede ister sade, ister kıymalı, isterseniz de sebze ekleyerek pişirebilirsiniz. Yapımı ve hazırlanışı oldukça kolay olan barbunya yemeğinin yanında pirinç pilavı ile birlikte sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. Ayrıca çabuk piştiği için çalışan hanımlar açısından en kolay yemeklerin başında gelmektedir. Büyük küçük hemen herkesin severek yediği barbunya yemeği oldukça besleyici ve doyurucudur. Zeytinyağlı barbunya yemeğini pişirirken mutlaka biber salçası ve domates salçasını birlikte kullanırsanız yemeğiniz çok daha lezzetli olmaktadır.  

  Zeytinyağlı Barbunya İçin Gerekli Olan Malzemeler
  • Yarım kilo taze barbunya
  • 1 adet kuru soğan
  • 1 adet orta boy havuç
  • 2 diş sarımsak
  • 1 çorba kaşığı domates salçası
  •  tatlı kaşığı biber salçası
  • 1 adet küp şeker
  • Yeterli miktarda tuz
  • Sızma zeytinyağı
  • Karabiber
  • Kaynamış sıcak su
  Barbunya ZeytinyağlıZeytinyağlı Barbunyanın Hazırlanışı, 

  Barbunya yemeğini pişireceğimiz düdüklünün içerisine zeytin yağını ekleyelim. Bu arada kuru soğanı ve sarımsakların kabuklarını soyarak ince bir şekilde doğrayalım, düdüklünün içerisine ilave ederek pembeleşinceye kadar kavuralım. Ardından üzerine domates ve biber salçasını ilave edelim. Havucu halka şeklinde doğrayalım, barbunya ile beraber düdüklünün içine ilave edelim. Barbunyanın üzerini bir miktar geçecek kadar kaynamış su ilave edelim ve küp şekeri, tuzunu ve karabiberini ekleyerek karıştıralım. Düdüklünün kapağını kapatalım ve orta dereceli ateşin üzerinde 5 dakika kaynatalım. Ardından düdüklünün kaynama sesi geldikten sonra ocağın altını kısalım ve düdüğü indirelim. Barbunya yemeğini 20 ile 25 dakika arasında pişirelim. Her düdüklünün pişirme süresi farklı olduğu için siz kendi tencerenizin pişirme süresine göre ayarlayabilirsiniz.Barbunya Zeytinyağlı yemeği servis için hazır, yanında pirinç pilavı ile ikram edebilirsiniz.

   Afiyet olsun.
  ]]>
  Rüyada Barbunya Görmek https://www.barbunya.gen.tr/ruyada-barbunya-gormek.html Thu, 15 Nov 2018 09:34:38 +0000 Rüyada Barbunya Görmek, rüya sahibi için hem mal hem de mülk edinmesine, iş hayatında çok kar getiren işler yapmasına ve çok büyük paralar kazanmasına delalet etmektedir. Rüyada barbunya görmek, rüya sahibinin şansının büt Rüyada Barbunya Görmek, rüya sahibi için hem mal hem de mülk edinmesine, iş hayatında çok kar getiren işler yapmasına ve çok büyük paralar kazanmasına delalet etmektedir. Rüyada barbunya görmek, rüya sahibinin şansının bütün hayatı boyunca devam etmesine, kısmetinin kendi tarafında olmasına, yüzünün her zaman güleceğine ve gönlünce istediği gibi çok güzel bir yaşam süreceğine rivayet olunmaktadır. Ayrıca rüyasında barbunya gören kişinin, bol rızkı olacağına, nimet dolu hayırlı kapılar açılacağını işaret etmektedir. Ayrıca rüyasında barbunya gören rüya sahibinin kazandığı bol para sayesinde hayatını zenginlik içerisinde sürdürmesine yorumu yapılmaktadır. 

  Diğer Yorumlara Göre Rüyada Barbunya Görmek, ünlü tabircilerin yorumuna göre rüyasında barbunya gören rüya sahibinin hem manevi hem de maddi bakımdan güzel olaylar ile karşılaşmasına, çok bereketli işler yapacağına, bolluk ve bereket içerisinde yaşamasına ve zengin bir yaşam sürmesine tabiri yapılır. Ayrıca rüyayı gören kişinin manevi açıdan kendisini çok güçlü hissetmesinden dolayı kendine olan güveninin artmasına da delalet etmektedir. Başka bir tabire göre, rüyada barbunya görmek, oldukça hayırlı olan ve rüya sahibinin yaşayacağı güzellikleri haber vermektedir. Rüyasında barbunya gören rüya sahibinin, özellikle büyük ihsan sahibi olmasına ve çevredeki herkese karşı her zaman iyilik düşüne, yardımsever, hoşgörülü davranan, iyi niyetli ve merhametli bir kişilik olduğunu haber verir. Aynı zamanda rüyayı gören kişinin yaşamı içerisinde meydana gelecek güzel gelişmelere, bazende rüyada barbunya görmek, rüyayı gören kişinin hem sabırlı hem de ahlaklı bir adam olduğunu da işaret etmektedir. 

  Rüyada Barbunya GörmekDiyanetin Yorumuna Göre Rüyada Barbunya Görmek, çoğunlukla hayırlara vesile olan bu rüya farklı manalarda yorumu yapılır. Bir ulemanın yorumuna göre rüyada barbunyanın görülmesi, rüyayı gören kimsenin uzun yıllardır hiç görmediği ve özlemini duyduğu kişi ile bir araya gelmesine, onunla vakit geçirerek hasret gidermesi şeklinde yorumu yapılır. Başka yoruma göre rüyada görülen barbunya rüya sahibinin eline hiç beklemediği bir anda para geçeceğine ve bu paranın iyi değerlendirilerek mal ve mülk alınmasına tabiri yapılmaktadır. Diğer yorumda rüya sahibinin çektiği maddi sıkıntılarının bitmesine ve iş yaşamında çok başarılı işler yapacağına delalet etmektedir. Hatta rüya sahibini çok rahat ve güzel bir geleceğin beklediğini işaret eder. Rüyada görülen barbunya eğer mevsiminde görülmüş ise, bu rüya sahibi için hayırlıdır ve geniş rızka delalet eder. Ancak rüyada görülen barbunya eğer mevsiminde değil ise, rüya sahibinin yaşayacağı sıkıntı ve geçim darlığı şeklinde tabiri yapılır.

  İslami Forma Göre Rüyasında Barbunya Görmek, İslami tabircilere göre rüyada barbunya görülmesi, para, mal ve mülk olarak rivayet edilir. Rüyada barbunya görmek, rüya sahibinin maddi açıdan kazancının artmasına, parasal açıdan çekmiş olduğu sıkıntıların son bulmasına delalet eder. Ayrıca rüya sahibinin hayatında karşılaştığı bütün engellerin ortadan kalkmasına ve çok daha başarılı olmasına rivayet olunur. Başka bir İslami tabirde rüyada barbunya görmek, balık olarak algılanır ve zenginliği temsil eder. Hatta barbunya rüya sahibinin gelirinde artışların olacağı anlamına gelmektedir. Rüyasında barbunya gören kişi özellikle çevresinde bulunan herkes tarafından sevilerek övgü dolu sözler duyacağına delalet eder.
  ]]>
  Etli Barbunya https://www.barbunya.gen.tr/etli-barbunya.html Thu, 15 Nov 2018 16:24:17 +0000 Etli barbunya, sevilen yemek tariflerinden biridir. Akşam yemeklerinde pilav makarna yanına oldukça yakışan yemek tariflerinden biridir. Barbunya hem lezzetli hem sağlıklı hemde ekonomik bir şekilde hazırlanabilen bir yemek olduğu i Etli barbunya, sevilen yemek tariflerinden biridir. Akşam yemeklerinde pilav makarna yanına oldukça yakışan yemek tariflerinden biridir. Barbunya hem lezzetli hem sağlıklı hemde ekonomik bir şekilde hazırlanabilen bir yemek olduğu için sıklıkla tercih edilir. Etli barbunya kuzu dana eti ile yapıldığı gibi tavuk eti ile de yapılır ama dana etiyle çok daha lezzetli olur. Çabuk pişmesi için bir gün önceden suda ıslatmak gerekir Tabi bu barbunyanın çeşidine göre değişebilir. İyi bir barbunya iki üç saat suda bekletildiğinde kolaylıkla pişecektir. Özellikle gelişim çağındaki çocuklara sıklıkla yedirilmesi gerekir. Yanına makarna pilav ve cacık yaparak servis edebilir ve çocuklarınız tabaklarıni sebzeler ile süsleyerek barbunyayı onlara sevdirebilir ve böylelikle içerisinde bulunan besinlerden yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

  Etli barbunya yapımı için gerekli malzemeler 
  • 1 kilogram taze barbunya
  • 250 gram dana kuşbaşı et
  • 2 adet kuru soğan 
  • 3-4 diş sarımsak 
  • 2 adet domates 
  • 1 adet kırmızı kapya biber
  • 1/2 çay bardağı sıvıyağ 
  • 2 tatlı kaşığı tuz 
  • 1 tatlı kaşığı karabiber 
  Etli BarbunyaEtli barbunya yapılışı, 

  Etli barbunya yapımı için barbunya ayıklanır. Ayıklanan barbunya temizce yıkanır ve bir kaba alınır.  Soğan ve sarımsak soyulur ve yıkanıp yemeklik doğranır. Barbunyayı pişireceğiniz tencereye sıvıyağ ekleyin ve üzerine doğranmış olan soğan ve sarımsağı ekleyip ocağa alın.  Ocağın altını açıp soğan ve sarımsağı kavurun. Bu sırada Kırmızı biberi küçük küçük doğrayın onları da tencereye ilave edin sebzeler kavrulunca üzerine kuşbaşı eti ekleyin etler suyunu salıp tekrar çekinceye kadar kavurun. Et suyunu çekince 2 adet domatesin kabuğunu Soyun ve küçük küçük doğrayın onu da tencereye ilave edin domatesler suyunu çekince barbunyaları tuz ve karabiber ilave edin Beş dakika kadar barbunyalar lan kavurun ardından üzerini 2 Parmak geçecek kadar kaynar su ekleyin. Etli barbunya pişene kadar kısık ateş de pişirin. Ara sıra karıştırmayı ihmal etmeyin. Pişince yarım saat dinlendirin ardından servis edin. 

  Afiyet olsun. 
  ]]>
  Barbunya Salatası https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-salatasi.html Fri, 16 Nov 2018 11:34:41 +0000 Barbunya Salatası, Barbunya baklagiller familyasından oldukça severek yenilen bir lezzettir. Barbunyanın müthiş lezzeti ile damağa sunumunu eğer doğru bir şekilde yapar iseniz barbunya salatası gözlerinize tam bir z

  Barbunya Salatası, Barbunya baklagiller familyasından oldukça severek yenilen bir lezzettir. Barbunyanın müthiş lezzeti ile damağa sunumunu eğer doğru bir şekilde yapar iseniz barbunya salatası gözlerinize tam bir ziyafet sunar. Salata ile barbunya kelimeleri bir araya gelindiğinde sağlıklı bir şekilde beslenmenin önemini vurgulamadan geçmek olmaz. Zamanın oldukça az olduğundan daha kolay ve daha pratik olduğunu düşündüğümüzden dolayı karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme biçimi hepimizin de en büyük problemlerinden birisidir. Doktorlar haftada en az iki defa baklagillerden birini yememiz konusunda uyarılarda bulunmaktadırlar. Eğer oldukça besleyici ve hafif bir salata tarifi denemek istiyor iseniz içinde hem bitkisel protein hemde sebze olan yapımı oldukça kolay ve pratik olan bu salata tarifini mutlaka denemelisiniz

  Barbunya Salatası için Gerekli Olan Malzemeler

  • isteğe bağlı karabiber
  • bir bardak barbunya (konserve barbunyada kullanabilirsiniz)
  • üç yemek kaşığı kadar zeytinyağı (damak zevkinize göre çoğaltabilir yada azaltabilirsiniz.)
  • bir kase kadar mısır
  • iki, üç tane salatalık
  • üç adet havuç
  • nar ekşisi, sumak ve yarım limon suyu
  • on, on bir tane kornişon turşu
  • dört, beş tane közlenmiş kırmızı biber
  • bir miktar maydanoz, iki sap taze soğan ve bir miktar dereotu ve marul

  Barbunya SalatasıBarbunya Salatası Yapılışı

  Bu enfes, doyurucu ve sağlıklı olan salatayı yapmak için öncelikle barbunyayı bir gece öncesinden suya koyun. Daha sonra bir gece ıslattığınız barbunyayı düdüklüde beş, altı dakika kadar haşlayın çok haşlamayın yoksa dağılır. Daha sonra havuçları da haşlayın. Bütün yeşillikleri ayıklayın iyice yıkayın. Ayıkladığınız ve yıkadığınız yeşillikleri salata tahtasında ne çok büyük nede çok küçük doğrayarak karıştırma kabı içine alın. Doğramış olduğunuz yeşilliklerin üzerine haşladığınız barbunyayı ilave edin. Yalnız barbunyalar soğuk olsun. Haşladığınız havuçları küp, küp doğrayarak barbunyanın üstüne ekleyin barbunyalar gibi havuçlar da soğuk olsun. Daha sonra kırmızı biberleri közleyin kabuklarını soyun istediğiniz gibi doğrayın ve mısır ile birlikte barbunyanın içine koyun. Başka bir kap içinde zeytin yağını, limon suyunu, sumağı ve nar ekşisini iyice çırpın. Üstüne biraz karabiber ve biraz tuz ekleyin. Hazırlamış olduğunuz bu sosuda barbunya salatası  üzerine dökün sos bütün malzemelere iyice karışsın diye sosu döktükten sonra iyice karıştırın. Yapmış olduğunuz bu sos oldukça lezzet katacaktır. Lezzetli barbunya salatası hazır.

  Afiyet Olsun.

]]> Yoğurtlu Barbunya Salatası https://www.barbunya.gen.tr/yogurtlu-barbunya-salatasi.html Fri, 16 Nov 2018 14:03:02 +0000 Yoğurtlu Barbunya Salatası, barbunya mevsiminde iken mutlaka her hafta yemeğini yada salatasını hazırlayarak tüketmek sağlık açısından oldukça faydalıdır. Hatta kış aylarında da eğer taze barbunya yemeğini ve salatasını y Yoğurtlu Barbunya Salatası, barbunya mevsiminde iken mutlaka her hafta yemeğini yada salatasını hazırlayarak tüketmek sağlık açısından oldukça faydalıdır. Hatta kış aylarında da eğer taze barbunya yemeğini ve salatasını yemek istiyorsanız yaz aylarında taze barbunya'dan bol bol alıp buzdolabında kolaylıkla saklayabilirsiniz. Özellikle mevsiminde taze barbunyayı bolca tüketmek sağlık bakımından çok yararlıdır. Yoğurtlu barbunya salatası hem çok lezzetli hem de oldukça kolay kısa sürede hazırlanmaktadır. Yoğurt kalsiyum açısından zengin bir gıda maddesi olduğu için düzenli olarak yoğurt yemek gerekmektedir. Eğer yoğurdu sade olarak yemekten sıkıldıysanız çeşitli yoğurt salataları hazırlayabilirsiniz. Ayrıca barbunya salatasının içerisine istediğiniz her türlü malzemeyi ekleyebilirsiniz. Yoğurtlu barbunya salatası hafif bir lezzet olmasından dolayı zayıflamak isteyen ve diyet yapan kişiler için en ideal olan gıdalardan birisidir. Yoğurtlu barbunya salatasını akşam üstü beş çayının yanında, akşam sofrada ya da altın günlerinde en çok tercih edilen lezzetlerin başında gelmektedir. Çünkü hep aynı salata çeşitlerini yemekten herkes sıkılır. Bunun için değişik lezzetteki farklı salata çeşitleri her zaman insanlara daha cazip gelmiştir. Yoğurtlu barbunya salatası hem gözünüze hem de damak tadınıza hitap edecektir. Eğer yoğurt tüketmeyi seviyorsanız yoğurtlu barbunya salatasını denemelisiniz. 

Yoğurtlu Barbunya SalatasıYoğurtlu Barbunya Salatası İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • Kabuklu hali ile 1 kilo taze barbunya
 • 1 kase süzme yoğurt ya da susuz normal yoğurt
 • 1 yemek kaşığı dolusu mayonez
 • 4-5 dal taze yeşil soğan
 • 1 diş sarımsak (isteğe bağlı olarak koyabilirsiniz, fakat sarımsak muhteşem bir lezzet veriyor)
 • 1 demet maydanoz
 • 7-8 adet kornişon salatalık turşusu
 • 2 yemek kaşığı saf zeytinyağı
 • 1 tutam dereotu
 • 1 tutam taze nane
 • Kırmızı pul biber
 • Karabiber
 •  Yeterli miktarda tuz
Yoğurtlu Barbunya Salatasının Hazırlanışı, 

Taze barbunyayı kabuklarından ayırın ve hafif tuz eklediğiniz suyun içerisinde haşlayın ve süzün. Bir gün önceden haşlayıp buzdolabında bekletebilirsiniz. Derin bir kabın içerisine yoğurdu, mayonezi, tuzu ve ezilmiş sarımsağı ekleyerek karıştırın. Daha sonra kornişon salatalık turşularını küçük küpler halinde doğrayalım. Maydanozu, yeşil soğanı, naneyi ve dereotunu ayıklayıp yıkadıktan sonra ince bir şekilde doğrayarak hazırlayalım. Yoğurtlu harcın içine yeşillikleri, salatalık turşusunu ve barbunyayı ekleyerek iyice bütün malzemeleri karıştıralım. Ardından yoğurtlu barbunya salatasını servis kasesine alalım ve üzerine zeytin yağını, kırmızı pul biber ve karabiberi serpelim. 

Afiyet olsun.
]]>
Taze Barbunya https://www.barbunya.gen.tr/taze-barbunya.html Fri, 16 Nov 2018 16:27:06 +0000 Taze Barbunya, yaz aylarının özellikle Ege mutfağının vazgeçilmez yemeğidir. Yaz aylarının vazgeçilmezi çünkü sıcak havalarda hafif bir yemek türüdür.  Taze Barbunya İçin Gerekli Malzemeler: Taze Barbunya, yaz aylarının özellikle Ege mutfağının vazgeçilmez yemeğidir. Yaz aylarının vazgeçilmezi çünkü sıcak havalarda hafif bir yemek türüdür.  

Taze Barbunya İçin Gerekli Malzemeler:
 • 1 kilo gram taze barbunya
 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • 1 veya 2 adet köy biberi
 • 4 veya 5 diş sarımsak
 • 2 adet orta boy havuç
 • 1 adet orta boy patates
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası
 • Zeytin yağı
 • Tuz
Taze BarbunyaTaze Barbunyanın Yapılışı:

İlk önce barbunyalar güzelce ayıklanır. Çabuk ayıklamak istiyor iseniz size bir ipucu veriyorum. Boş kısmından bastırınca barbunya ikiye ayrılıyor ve daha çabuk ayıklanıyor. Ayıkladıktan sonra tek tek iyice barbunyaları yıkayın. Daha sonra tencereye barbunyaları koyun ve barbunyaların üstünü iki parmak geçecek kadar su koyun. Bu barbunyaları on beş dakika haşlayın. Bunu yapmamızın nedeni ile barbunyanın siyah suyunu çıkarmak içindir. Bunun yaparsanız eğer yaptığınız yemeğin suyu kara olmaz. Barbunyalar haşlanırken bir yandan bir adet soğanı ve dört veya beş adet sarımsağı soyun, yıkayın ve yemeklik yani küp küp doğrayın. Başka bir tencerede zeytin yağı ile sarımsak ve soğanı kavurun. Kavurma işlemini soğanlar cam gibi olana kadar devam ettirin. Daha sonra bir tatlı kaşığı biber salçasını bir tatlı kaşığı domates salçasını eklenir. Bu arada haşlanan barbunya süzdürülür ve soğumaya bırakılır. 2 adet havucu ve 1 adet orta boy patatesi küp küp tavla zarı büyüklüğünde doğrayın ve kavrulan soğan ve sarımsağın üzerine atın. Biraz daha kavurmaya devam edildikten sonra suyunu süzdüğümüz barbunyaları tencerenin içine atın. Daha sonra üzerini geçecek kadar sıcak su koyun. Son olarak tuzunu atın. On beş dakika pişmesi yeterlidir. Taze Barbunya yemeği sıcak veya soğuk servis yapabilirsiniz. 

Afiyet olsun.
]]>
Barbunya Pilaki Konserve https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-pilaki-konserve.html Sat, 17 Nov 2018 06:15:22 +0000 Barbunya Pilaki Konserve, yaz sonunda kışa hazırlık olarak yapılan gayet lezzetli ve tüketimi kolay bir yiyecek türüdür. Bütün sebze konservelerinde olduğu gibi, barbunya pilaki konservesi hazırlarken de hem hijyene hem de saklama Barbunya Pilaki Konserve, yaz sonunda kışa hazırlık olarak yapılan gayet lezzetli ve tüketimi kolay bir yiyecek türüdür. Bütün sebze konservelerinde olduğu gibi, barbunya pilaki konservesi hazırlarken de hem hijyene hem de saklama koşullarına dikkat edilirse, kış boyunca hem lezzetli sebze yemekleri yapmak hem de yaz sebzelerini özledikçe tüketmek mümkün olur.

Barbunya Pilaki KonserveBarbunya Pilaki Konservesi Nasıl Yapılır:

Barbunya pilaki konservesi yapmak için öncelikle yapılacak miktara göre barbunya alınır ve ayıklanıp temizlendikten sonra büyük bir kazan içinde haşlanarak kara suyu denilen kirli suyu atılır ve yıkanıp bir kenara alınır. Konservenin konulacağı kavanozlar kaynar suda kapakları ile ayrı ayrı kaynatılarak steril edilir. Bir kazan içine barbunyalarla dengeli olacak oranda kuru soğan kavrulur ve üzerine yine yeterli miktarda yeşil biber ve domates eklenerek kavrulur. Bu işlem sırasında domateslerin asidini kırmak için bir kaç tane kesme şeker atılabilir. Önceden kısa süre haşlanan barbunyalar da eklenir ve yine kafi oranda tuz, karabiber eklenir. Bu sırada karışıma yarım şişe kadar sirke ilave edilir ve yaklaşık yirmi dakika pişirilir. Konserve yapılırken tam pişirme yapılmaz. Böylece hem sebzeler bekledikleri süre içinde eriyip bozulmaz hem de daha sonra pişirme süresini ayarlamak kolay olur. Pişirme işlemi bittikten sonra tamamen soğuması için barbunya pilaki başka bir kaba alınır ve soğutulur. Kaynatılan kavanozlara kepçe ile içinde boşluk kalmayacak şekilde doldurulur ve kapağı sıkıca kapatıldıktan sonra bir tezgah üzerine ters çevrilir. Bir gece boyunca ters durması gerekir. Ertesi gün kavanozlar serin ve kuru bir yere alınır ve yaklaşık kırk gün ağzı açılmadan kuru serin ve karanlık bir odada bekletilmelidir.

Konserveler kırk gün sonra hazır olur. Hazır olan barbunya pilaki konservelerini pişirmek için bir miktar sıcak su ekleyerek on beş yirmi dakika kaynatmak yeterlidir.
]]>
Barbunya Çeşitleri https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-cesitleri.html Sat, 17 Nov 2018 06:37:59 +0000 Barbunya çeşitleri; birçok gruba ayrılır. Özellikle kış aylarında soframızda bulundurduğumuz barbunya vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olduğu bilinir. Severek yediğimiz ve sofralarımızda sıkça bulundur Barbunya çeşitleri; birçok gruba ayrılır. Özellikle kış aylarında soframızda bulundurduğumuz barbunya vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olduğu bilinir. Severek yediğimiz ve sofralarımızda sıkça bulundurduğumuz barbunyanın bazı çeşitleri şunlardır;Barbunya Çeşitleri
 • Dragone barbunyası: Bodur tipte yetişen erkenci bir barbunya çeşididir. Bitkilerin gücü orta olup baklaların rengi ise kırmızı ve üzeri beyaz noktadadır. Baklaların yaklaşık uzunlukları 17 cm kadar uzanır ve ipliksizdir. Baklalar üniform olarak olgunlaşır. Taze kullanım için sanayide de tüketilmektedir. 
 • Casa barbunyası: Erkenci ve verimli bir yapısı vardır. Yaklaşık 60-65 günlük oturak sofralık bir barbunya çeşididir. Yapısından ötürü güçlü bir bitki olma özelliğine sahiptir. Çok yüksek verimi vardır. Aynı zamanda yüksek oranda hasat elde edebilme özelliği taşır. Canlı, güzel bir renge sahiptir. Düzgün ve gösterişli bir yapısı vardır. 
 • Sırık barbunya:Sırık barbunya bakımının iyi olduğu şartlarda yaklaşık 18-19 cm ye kadar uzayabilen kabuk tarafı kızaran bir çeşittir. Taneleri krem rengi üzerine kırmızı beneklidir. Bir baklada ortalama 8 tane yapılabilir. Taneleri olgun olup verimli bir barbunya çeşididir. 
 • Antunya: Sırık barbunya çeşididir. Akdeniz bölgesi üzerinde elde ettiğimiz bir çeşittir. Tanesi beyaz renkli kabuk rengi kırmızı alakalıdır. Baklaların yaklaşık 16-17 cm uzayabilir. Verimli ve lezzeti bol bir bitkidir. 
 • Kınalı: Oturak diye tabir ettiğimiz bir barbunya çeşididir. 13-14 cm uzunluğunda dış tarafı iyi kızaran oldukça sağlıklı,güçlü bir bitki yapısı içerir. Baklada 6-7 tane yapabilir. Taneleri dolgun olup baklaları ağır çekmektedir. 
 • Keklik : Oturak barbunya çeşitlerindendir. Görseli güzel kabuk tarafı kırmızı olan güzel kızarmış gösterişli bir çeşidimizdir. Bakımı güzel olduğu taktirde 16-17 cm ye kadar büyüyebilir. Taneleri krem rengi olup üzerinde kırmızı alacalıdır. Bir baklada ortalama 5-6 tane yapabilir. Taneleri dolgun olup baklaları ağır gelir. Hastalıklara dayanıklı dirençli ve yüksek verim gösteren bir bitki çeşididir.
]]>
Barbunya Yemeği https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-yemegi.html Sat, 17 Nov 2018 22:51:41 +0000 Barbunya Yemeği; Barbunya Türk mutfağında sıkça yapılan oldukça sağlıklı ve lezzetli bir yemektir. Barbunya tam bir besin deposudur. Barbunya sıcak yada soğuk olarak servis edilebilmektedir. Barbunyanın birçok faydası bulunm Barbunya Yemeği; Barbunya Türk mutfağında sıkça yapılan oldukça sağlıklı ve lezzetli bir yemektir. Barbunya tam bir besin deposudur. Barbunya sıcak yada soğuk olarak servis edilebilmektedir. Barbunyanın birçok faydası bulunmaktadır. Örneğin; demir, çinko, karbonat, kalsiyum, bol miktarda E vitamini,  A vitamini, C vitamini, K9 vitamini ve lif bulunmaktadır. Barbunya eğer kuru ise ıslatılıp bekletilmelidir. Eğer barbunya ıslak ise haşlanıp hemen pişirmelidir.

Barbunyanın bizim için faydaları şunlardır;
 • Vücudumuza fiziksel ve zihinsel zindelik verir, yorgunluğumuzu alır.
 • Bağırsak kanserini önler.
 • Yaşlanmayı geciktirir. 
 • Böbrek hastalıklarını önler.
 • Şeker hastalığını önler ve şekeri düşürür.
 • Kansızlığı önler.
 • Tok tutar.
 • Bol miktarda E vitamini bulunur.
 • Cilt lekelerini giderir.
 • Çocukları kemik gelişimini destekler.
 • Zehirlenmeleri önler.
 • Kalp çarpıntısına veya kalp krizine iyi gelir.
 • Romatizmayı önler.
Barbunya Yemeği İçin Gerekli Malzemeler;
 • 500 gram taze barbunya
 • 1 adet soğan
 • 2 diş sarımsak
 • 1 adet havuç
 • 1 çorba kasığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı tatlı biber salçası
 • 1 küp şeker
 • Tuz
 • Karabiber
 • Sıcak su
 • Zeytinyağ
Barbunya YemeğiBarbunya Yemeği Hazırlanışı,

İlk önce soğanı ve sarımsakları ince ince doğrayıp kavurmalıyız. Soğan ve sarımsakların içine salçaları ilave ediniz. Sonra  havuçları halka halka doğrayıp barbunyalar ile birlikte sağan, sarımsağın içine atınız. Barbunyaların üzerine hafif geçecek şekilde tuz, karabiber, küp şeker ve sıcak suyu ilave diniz. Bu malzemeleri içine attıktan sonra orta ateşte 5 dakika pişiriniz. Barbunyayı düdüklü tencerede pişirdiğimiz için tencerenin düdüğünden ses gelince ocağın altını kısıp tencerenin düdüğünü indiriniz. Bu şekilde de yalaşık olarak 20-25 dakika daha piştikten sonra yemek hazır olacaktır. Fakat her düdüklü tencerenin pişirme süresi farklı olduğundan dolayı kendi tencerenizin süresinde pişirirseniz sizin için daha güzel bir yemek ortaya çıkacaktır. 

Afiyet olsun.
]]>
Barbunya Yetiştiriciliği https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-yetistiriciligi.html Sun, 18 Nov 2018 22:50:50 +0000 Barbunya yetiştiriciliği, uygun iklim koşullarında yapılması ile beraber güzel sonuçlar elde edilen baklagiller arasında yer alır. Barbunya yetiştiriciliği  için koşulların yanı sıra dikkat edilmesi gereken önemli Barbunya yetiştiriciliği, uygun iklim koşullarında yapılması ile beraber güzel sonuçlar elde edilen baklagiller arasında yer alır. Barbunya yetiştiriciliği  için koşulların yanı sıra dikkat edilmesi gereken önemli noktalar ile beraber daha kaliteli verim alınması sağlanır. Barbunya yetiştiriciliği ülkemizde üretilen tahıllar arasında yer alır. Barbunya fasulyenin türleri arasında bulunurken; genellikle Ege Bölgesi'nde yetiştirilir. Barbunya dünyada en çok yetiştirilen baklagiller arasında bulunur. Dengeli ve sağlıklı beslenmek için tüketilmesi gereken yiyecekler arasında yer alırken; karbonhidrat ve protein bakımından oldukça zengindir. Barbunya içerdiği proteinler bakımından tok tutan ve kan şekerini dengeleyen besinler içerisinde yer alır. Zeytinyağlı yapılarak tüketilmesi oldukça sağlıklıdır.

Barbunya yetiştiriciliğinde ekim,

Barbunya yetiştiriciliğinde ekim yapılması için tohumun dikkatli seçilmesi gerekir. Tohumun kaliteli ve iri olanlarının tercih edilmesi alınan hasatta oldukça önemlidir. Ayrıca barbunya yetiştiriciliğinde ekim yapılacak toprak alanının dikkatle incelenmesi gerekir. Kapalı bir alanda barbunya yetiştiriciliği yapılacak ise her mevsimde barbunya tohumu ekilebilir. Ancak soğuk olan bölgelerde barbunya yetiştiriciliği yapılacak ise don tehlikesine karşı korumak için ilkbaharın başladığı aylarda barbunya tohumunun ekiminin yapılması gerekir. Böylelikle barbunya fidesinin soğuktan etkilenmemesi sağlanır. Don olayı bulunan bölgelerde bitkinin soğuk alması kaçınılmaz olur.

Barbunya tohumunun çimlendirilmesi

Barbunya tohumu ekilmeden önce toprağın havalandırılması ve yeterli nem oranına sahip olması sağlanarak barbunyanın çimlenmesi için gerekli ortam sağlanır. Barbunya tohumları toprak havalandırdıktan sonra 5 santim derinlikte sıralar halinde ekilerek üzerine toprak atılır. Barbunya çıkana kadar toprağın nemli olması gerekir. Toprak kuruduğu zaman sulanması gerekir. Barbunyalar çimlendi zaman gübre takviyesi yapılarak barbunyanın daha sağlıklı çıkması sağlanır. Böylelikle ürünün çok olması ve kalitesinin artırılması amaçlanır. Barbunya çimlendikten sonra ürün toplanmaya başlayana kadar toprağın nem oranına dikkat ederek sulamasının yapılması sağlanır. Dikim sonrasında fide çıktığı zaman üç sefer belirli aralıklar ile toprağın çapalaması ile barbunyanın daha yumuşak toprakta büyütülmesi sağlanır. Bu süre içerisinde toprakta bulunan zararlı otların temizlenmesi barbunyanın daha kolay büyümesini sağlar. Böylece barbunya yetiştiriciliğinde daha kaliteli ürün elde edilmesi sağlanır.

Barbunya YetiştiriciliğiBarbunya yetiştiriciliğinde hasat

Barbunya yetiştiriciliğinde gerekli hasadın yapılması barbunyanın ekildiği tarihe göre değişiklik gösterir. Baharın ilk zamanlarında ekilmiş olan barbunyanın Ağustos gibi hasat edilmeye başlanması beklenir. Sonbahar zamana kadar barbunya bitkisinden hasat alınırken; barbunyanın dikilmesi ile beraber 3 ay sonra gerekli hasadın alınmaya başlanması amaçlanır. 3 ay süre zarfında gerekli bakımların ardından kaliteli barbunya toplanmaya başlanır. Ancak ekilmiş olan barbunyanın iklim koşullarına göre hasatta değişme olması beklenir. Barbunya hasadında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar ise çıkan barbunyanın zamanında toplanması önemlidir. Barbunyanın sık sık toplanması ile barbunya bitkisinin daha fazla ürün vermesi sağlanır. Sık toplanan barbunyanın sürekli yeni barbunyalar çıkardığı gözlenir. Ayrıca barbunya hasadında kullanılan tohumun oldukça etkisi vardır. Çeşitli cinsleri bulunan barbunyanın tarla için olan ve yumuşak toprak için olan tohumlarının ekilecek alana göre tercih edilmesi hasat için oldukça önemlidir. Gerekli bakımları yapıldıktan sonra düzenli toplanarak yüksek oranda barbunya elde edilmesi mümkündür. Bir sonraki]]> Barbunya Yapımı https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-yapimi.html Mon, 19 Nov 2018 01:24:01 +0000 Barbunya yapımı;  Lezzetli zeytinyağlı yemekler arasında özel bir yeri olan barbunya mükemmel bir yemektir. Dünyada en çok yetiştirilen baklagiller arasındadır. Fasulye tohumundan biraz daha kısa görünümlü ve üzeri beneklidi Barbunya yapımı;  Lezzetli zeytinyağlı yemekler arasında özel bir yeri olan barbunya mükemmel bir yemektir. Dünyada en çok yetiştirilen baklagiller arasındadır. Fasulye tohumundan biraz daha kısa görünümlü ve üzeri beneklidir. Türkiye'de de sevilerek tüketilen barbunya fasulyenin bir türüdür ve çoğunlukla ülkemizde ege bölgesinde yetiştirilir. Saksıda veya bahçede yetiştirilip üretilebilecek basit ürünlerdendir. barbunya besin değeri olarak hem protein hemde karbondihidrat yönünden oldukça zengin bir baklagillerdendir. İtalyan, İspanyol, Yunan ve Türk mutfağında sıkça kullanılır.  

4 kişilik barbunya yapımı için gerekli malzemeler şunlardır;
 • 1 kg taze barbunya kabuklu
 • 1 orta boy soğan
 • 1 adet kırmızı biber
 • 2 adet yeşil biber
 • 1 çay bardağı zeytin yağı
 • 500 gram taze barbunya
 • 3 adet domates
 • 1 adet orta boy patates
 • 1 adet havuç
 • 3 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşı biber ve domates salçası
 • Tuz
 • 1/4 demet maydanoz
 • Kekik (çok az
 • Karabiber
Barbunya YapımıBarbunya yapımı,

Barbunyalar ayıklanıp kabuklarından ayrılıp yıkanır. Düdüklü tencerede barbunyaların üzerini geçecek kadar su eklenip 10-12 dakika kadar pişirilir. Barbunyaları haşlayıp çok fazla eritmemek gerekir. Daha sonra kaynatılan barbunyaların suyu süzülür. Bu arada barbunyalar haşlandıktan sonra morumsu bir renk alır. Bu renkten yemek tamamen hazır olduğunda hiçbir eser kalmayacaktır. Diğer yandan zeytin yağında ince doğranmış soğan, kırmızı ve yeşil biber sotelenir. Domatesler ve ince doğranmış sarımsaklar da eklenir. Bir kaşık biber salçası bir kaşıkta domates salçası ile karıştırılıp küp şeklinde doğranmış patates ve havuç ile 2-3 dakika karıştırılıp üzerine  kaynar bir su bardağı su çekilir. Patatesin yumuşamasına az kala haşlanmış barbunyalar suyu ile beraber karıştırılır. Sonra barbunyalar eklenir beraber karıştırılır.  Barbunyanın tuzu ve şekeri da eklenip kısık ateşte yaklaşık 10 dakika kadar daha kaynatılır ve ara ara suyu kontrol edilir ki suyu bitip yemek dibine tutmasın diye. Altı kapatıldıktan sonra yarım saat dinlenmeye alınır. Zevke ve sevmeye göre biraz daha uzun süre pişirilirse domatesler ile barbunyalar tamamen birleşirler. Üzerine ince kıyılmış maydanoz serpiştirilerek servis edilir. Barbunya yapımı tamamlandıktan sonra limon ile beraber servis edilirse barbunya çok daha lezzetli olur. 
]]>
Barbunya Nasıl Haşlanır https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-nasil-haslanir.html Mon, 19 Nov 2018 14:12:47 +0000 Barbunya Nasıl Haşlanır, Barbunya halk arasında bilinen adı ile Ayşe kadın kuru fasulye çeşidin den olan ve taneleri kırmızı renkli olan benekli şekli ile bilinen bitkidir. Kuru fasulye türü olarak bilinen baklagiller fami Barbunya Nasıl Haşlanır, Barbunya halk arasında bilinen adı ile Ayşe kadın kuru fasulye çeşidin den olan ve taneleri kırmızı renkli olan benekli şekli ile bilinen bitkidir. Kuru fasulye türü olarak bilinen baklagiller familyasından olan barbunya Türk mutfaklarının yemeği ve zeytinyağlısı olarak bilinir. Türk insanını şüphesiz çok sıklıkla ve severek pişirdiği ve tükettiği bir gıdadır. Ayrıca Orta Amerika menşeli bir bitki olan barbunya yılda bir kes yetişir. Barbunya otsu bir bitkidir. Barbunya taze iken bahçelerde pembe-beyaz dış kabuğu bulunan iç kısmının kırmızı renkli ve benekli olarak bilinen bitkidir. Özellikle zeytinyağlılarda çok kullanılan ve masaların vazgeçilmez soğuk mezeleri arasına  kullanılan çok sevilen bir  tür bitkidir.

Barbunya Nasıl HaşlanırBarbunya Nasıl Haşlanır

Eğer kuru barbunya haşlayacaksanız aynı nohut, kuru börülce ve kuru fasulyede olduğu gibi barbunyayı da mutlaka bir gece önceden üstünü geçecek kadar su içine koyarak haşlamaya başlayıncaya kadar bekletmeniz gerekir. Kesinlikle içinde bekletmiş olduğunuz su ile birlikte haşlamayın taze su kullanın. Barbunya haşlar iken dikkat edilmesi gereken en önemli püf noktasında birisi mutlaka ön haşlama yapmaktır. Barbunyanın üstünü üç, dört parmak geçecek kadar su ilave ederek kaynattıktan sonra beş dakika kadar da ön haşlama yapmak yeterli olacaktır. Bu sayede de barbunyanın siyah suyu akmış olur. Daha sonrasında barbunyayı düdüklü tencere içine alarak üstünü birkaç parmak geçecek şekilde temiz su ekleyin. Tuzunu da ilave ederek kaynamaya bırakın.

Daha sonra düdüklü tencerenin düdüğünü indirdikten sonra ocağın altını kısarak tam yarım saat pişmeye bırakın. Eğer taze barbunya kullanacak iseniz aynı kuru barbunyada yaptığınız gibi mutlaka ön haşlama yaptıktan sonra düdüklü tencereye alın. Taze barbunyalar kuru barbunyaya göre daha az zamanda haşlanır. Düdüklünün düdüğünü indirten sonra yaklaşık on beş dakika kadar haşlayın. Eğer düdüklü tencere değilde normal bir tencere kullanacak iseniz barbunyanın haşlanma süresi yaklaşık otuz dakikadır. Bu sürenin sonunda barbunyayı kontrol edin eğer yeterince yumuşamamış halen sert ise tekrardan bir süre daha pişirin. Haşlama yaparken düdüklü kullanmak normal tencereye göre zaman açısından daha iyi olmaktadır.
]]>
Barbunya Nasıl Yapılır https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-nasil-yapilir.html Mon, 19 Nov 2018 20:04:03 +0000  Barbunya nasıl yapılır sorusu evimize misafirler geldiğinde yaptığımız ana yemeklerin yanına bir çeşit daha isteyince veya o gün yemek  yapmaya çok  fazla vakit ayıramayıp basit bir şeyler arıyorsak aklımıza gelen ilk s Barbunya nasıl yapılır sorusu evimize misafirler geldiğinde yaptığımız ana yemeklerin yanına bir çeşit daha isteyince veya o gün yemek  yapmaya çok  fazla vakit ayıramayıp basit bir şeyler arıyorsak aklımıza gelen ilk sorulardandır. Bu yemeği yapılan bitki türü fasulyenin bir  varyetesi yani farklı bir türüdür.  Farklı dillerde Borlotti Fasulyesi yada Roma Fasulyesi olarak anılan barbunya dışarıda yetiştirilişinin yanı sıra  evde saksılarda da yetiştirilebilirler. Ben  kendimi bildim bileli barbunyayı kuru fasulyenin daha az sulu ve de daha hafif versiyonu olarak görmüşümdür hem de bir miktar daha çok sevmişimdir.  Eğer çocuklarınız varsa ve yemek seçiyorlarsa eminim ki onlara bir öğlen barbunya yaptıktan sonra her zaman barbunya isteyeceklerdir ve bu tadın  hayranı olacaklardır. Bu  hafif  ve hafif olduğu kadar da bir çok insanın lezzetli olduğunu düşündüğü yemeğin malzemeleriyle  anlatımıma başlayayım.  
 
 Barbunya yapımı için gerekli malzemeler
 • 2 su bardağı barbunya (Dilerseniz 3 su bardağı da kullanabilirsiniz. Bu miktar yemeği kaç kişinin yiyeceğine yada sizin ne kadar yapmak istediğinize göre değişir.)
 • 1 adet domates
 • 1 adet soğan
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı toz şeker veya bir küp şeker
 • 2 diş sarımsak (Sarımsak sevmiyorsanız koymamayı tercih edebilirsiniz. Bu yemeğin tadını kötüleştirmeyecektir.)
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
 • 1-2 adet havuç 
 • 1-2 adet patates (Genellikle patatessiz yapılıyor ama eğer patatesi seviyorsanız özellikle de çocuklarınız varsa patates ilave etmenizi öneririz.)
 • 1 çay kaşığı tuz (İsteğiniz doğrultusunda azaltıp çoğaltabilirsiniz.)
 Barbunya Nasıl YapılırBarbunya yapımı,

 Malzemelerin az olduğu gibi barbunya yaparken de çok az yorulacağınıza hepinizi temin ederim Öncelikle oldukça ince doğradığımız bir adet soğanı  tenceredeki yarım bardak suya ekleyip pişmeye bırakmalıyız çünkü soğanın yumuşaması en az  barbunyamızın taze olması kadar önemli bir ayrıntıdır ve  yemek yapımında oldukça sık tekrarlanan bir püf noktadır. Soğan yumuşayınca yarım  su bardağı  zeytinyağı ekleyerek olabildiğince yavaş bir şekilde  karıştırmalıyız. Bu işlemi de soğanı ezmeyecek ve dilimlerinin şeklinde hiçbir değişiklik var  etmeyecek  şekilde yapmalıyız. Bir adet domatesimizi küp  şeklinde doğrayıp tencereye eklemeliyiz. Bir yemek kaşığı  domates salçasını da tencereye eklemeliyiz. Bir  veya iki tane havucu doğrayıp tencereye  ilave etmeli ve ardından patatesleri küp küp  doğrayıp onları da eklemeliyiz. Doğradığımız iki diş sarımsağı da  beraberce kavrulmaya bırakmalı ve sonra  bir çay kaşığı şeker ile bir çay  kaşığı tuzu da yemeğe ilave etmeliyiz. Elde edilen karışımı bir süre boyunca  karıştırılmalı sonrasında da su ekleyerek on  dakika pişirmeliyiz.  On dakika geçtikten sonra önceden haşlanmış iki yada 3 su bardağı barbunyayı ve bir su  bardağı suyu tencereye ilave etmeli ve  patatesler  ile havuçlar yumuşayıncaya kadar kaynamaya bırakmalıyız. Soğuduktan sonra servis edilmeye hazır  demektir. Barbunya nasıl yapılır konusunda sizi aydınlattık sanırım.

 Hepinize afiyet olsun.
]]>
Barbunya Protein https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-protein.html Tue, 20 Nov 2018 19:35:15 +0000 Barbunya Protein, Barbunya, Anadolu mutfaklarının vazgeçilmez sebzesidir. Fasulye olarak ta adlandırılır. Dış kısmı kabuklu içi taneli, yenilebilen bir sebzedir. Dış kabuğu beyaz ve pembe renktedir, içi ise beyazd Barbunya Protein, Barbunya, Anadolu mutfaklarının vazgeçilmez sebzesidir. Fasulye olarak ta adlandırılır. Dış kısmı kabuklu içi taneli, yenilebilen bir sebzedir. Dış kabuğu beyaz ve pembe renktedir, içi ise beyazdır. Barbunya yetiştirilirken genelde yanına kamış dikerler. Sarmaşık gibi uzayıp dolanan bir bitki olduğundan karışmasını bu şekilde önlemiş olurlar. Protein açısından oldukça zengindir. Bazı hastalar kırmızı et tüketemezler ve etten alacakları proteini, barbunya yiyerek karşılayabilirler. 

Barbunya protein açısından et kadar değerlidir. İçeriğinde bulundurduğu vitamin, mineral ve lif açısından oldukça sağlıklıdır. Barbunyanın içerisinde bulundurduğu posa kansere karşı bir kalkandır. Kalp hastalarının da barbunyanın içeriğinde bulundurduğu besin değerlerinden kaynaklı yemeleri tavsiye edilir. Yaz aylarında yetişen bir sebzedir; fakat günümüz şartlarında kışında serada yetiştiğinden rahatlıkla tüketebiliriz. Yaz aylarında kışlık bir çok sebze kurutulduğu gibi  barbunya da ayıklanıp güneşte bir tepsi içerinde  kurutulabilir. Kuruttuktan sonra cam kavanoz içerinde serin bir yerde muhafaza edilebilir. Bir başka saklama yöntemi ise barbunyaları ayıklayıp buz dolabı poşetine alıp difrize koymaktır. Bu yöntemde kışın yemek yapmadan bir kaç saat öncesinde çıkarıp çözülmesini beklemek gerekir. Yarım kilo pişirdiğimiz barbunya içerisinde 5 gr yağ bulunur. İçerisinde ne kadar düşük yağ olduğunu buradan görebiliyoruz. 

Barbunya yiyerek az yağla yüksek protein almış oluruz. Barbunya içerisinde bir çok mineral bulundurur. Bunlardan bir tanesi demirdir. İçerisindeki demirden faydalanmak için barbunya ile beraber C vitaminli besinlerde tüketmek gerekir. Barbunya ile beraber portakal suyu tüketmenizi ya da barbunyayı pişirirken içerisine su yerine portakal suyu koymanızı kesinlikle tavsiye ederim. Hem C vitaminini bu şekilde karşılamış, hem de muhteşem leziz bir tat elde etmiş olursunuz. Barbunyanın içerisinde bulunan bir bileşik kontrolsüz bölünmeye devam eden kanser hücrelerini durdurmaktadır. Böylelikle vücudumuzdaki yeni kanser oluşumlarına engel teşkil eder.        

Barbunya ProteinBarbunya besin değerleri; 500 gr barbunya içeriğinde 5 mg A vitamini, 120 mg sodyum, 715 mg kalsiyum, 81 mg demir, 124,5 g lif,  22,5 mg C vitamini ve 117,90 g  protein bulundurur.

]]>
Barbunya Fasulye https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-fasulye.html Wed, 21 Nov 2018 12:16:13 +0000 Barbunya fasulye, Barbunya fasulye Türkiye de en çok yetiştirilen ve tüketilen baklagillerden biridir. Genelde ege bölgesinde yetişir. Yetişmesi çok kolay ve zahmetsiz bir sebze olup dünyada en çok yetiştirilen ürünlerden bi Barbunya fasulye, Barbunya fasulye Türkiye de en çok yetiştirilen ve tüketilen baklagillerden biridir. Genelde ege bölgesinde yetişir. Yetişmesi çok kolay ve zahmetsiz bir sebze olup dünyada en çok yetiştirilen ürünlerden biridir. Kurutulmuş ve yaş olarak tüketilebilir. Bu yüzden yaz kış sofralarımızdan eksik olmayan barbunya fasulye karbonhidrat ve protein yönünden de oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Türk, Yunan, İtalya ve birçok dünya mutfaklarında kullanılan barbunya fasulye lezzeti ve görüntüsü ile diğer fasulyelerden kolayca ayırt edilebilen bir özelliğine sahiptir. Dış kabuğu pembedir ve bu kabuğunu soyup içinden çıkartılan taneleri pembe beyaz karışımlı renklerde olup tüketilen asıl kısım bu taneleridir. Özellikle zeytinyağlı yemeklerde çok fazla tercih edilmektedir. Serada yetiştirilmek şartı ile her mevsim ekilebilir. Normal toprakta yetiştirilecekse ilkbahar ayı beklenmelidir. Kışın bitkinin donma tehlikesi olduğu için normal alanlarda pek fazla kış mevsimi yaşamını sürdüremez. İyice havalandırılmış toprağın 5 cm altında olacak şeklide dikilir. Her 15 günde sıvı gübre verilirse bitkinin daha sağlıklı gelişmesi sağlanmış olur. Hasat zamanı ise ekim zamanına göre değişkenlik göstermektedir. Barbunya Fasulye Mayıs, Haziranda ekim yapılırsa Ağustos Eylül gibi toplanır. Eğer toprağın verimi ve iklim yapısı uygun ise genelde 3 ay içinde yetişir.

Barbunya FasulyeBarbunya fasulye faydaları: Vitamin deposu diyeceğimiz ve yaz kış sofralarımıza misafir olan bir baklagillerden biridir. Bol miktarda demir, çinko, kalsiyum, E vitamini ve K9 vitamini bulundurmaktadır. Protein bakımından da çok zengin bir yapıya sahiptir. Yüksek miktarda lif içerir.
 • İçinde bulunan vitaminler sayesinde romatizma ve siyatik ağrılarına iyi gelir.
 • E vitamini ve çinko sayesinde cildin kusursuz gözükmesini sağlar.
 • Tok tutma özelliğine sahiptir. Diyet yapanlar için bulunmaz bir besin kaynağıdır. 
 • Şeker hastaları için önerilir. Tedavide oldukça etkilidir.
 • Bol posalı ve lifli bir yapıya sahip olduğu için bağırsak kanserlerinin önlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Vücuda enerji verir. Zihinsel ve fiziksel yorgunluğu iyileştirici özelliği vardır.
 • Yaşlanmayı geciktirir.
 • Kanserli hücrelerin yayılmasını engeller.
 • Çocuklarda kemik gelişimine önemli ölçüde destek sağlarken büyükler de kemik erimesine karşı tüketilmesi gereken muhteşem bir besin kaynağıdır.
 • Kalp dostudur. Sinirleri yatıştırır. Kalp krizi geçirme riskini düşürür.
 • Zehirlenme sonrası tüketilirse vücudun temizlenmesine ve iyileşmesine yardımcı olur.
 • Böbrek sağlığı için çok etkilidir. Böbreklerdeki taşın ve kumun düşürülmesine yardımcı olur.
 • Kötü kolesterolü engeller.
 • Astım hastalığına iyi gelir.
 • Çocukların gelişimine yardımcı olur.
 • Maydanoz ile birlikte tüketildiğinde demir emilimini hızlandırır. Böylelikle kansızlığa da iyi gelmektedir.
 • Mideyi korur, mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
Bu kadar faydası bulunan barbunya fasulyenin bazen yan etkileri de olabilmektedir. Fakat aşırı tüketildiği zaman gaz sorunları, şişkinlik ve göğüs ağrısına neden olabilir. Ayrıca fasulye çiğ tüketilmez genelde haşlanarak tüketilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde zehirlenmeye neden olabilir.
]]>
Etli Barbunya Pilaki https://www.barbunya.gen.tr/etli-barbunya-pilaki.html Wed, 21 Nov 2018 17:42:54 +0000 Etli barbunya pilaki; tarifi etli barbunya kış aylarında ve yaz aylarında tüketebileceğiniz lezzetli bir yemektir. Kuru baklagillerden  bir yiyecek  olan barbunya taneleri olan bir besin olup fasulye gibi görünür ama kırmızı Etli barbunya pilaki; tarifi etli barbunya kış aylarında ve yaz aylarında tüketebileceğiniz lezzetli bir yemektir. Kuru baklagillerden  bir yiyecek  olan barbunya taneleri olan bir besin olup fasulye gibi görünür ama kırmızı, beyaz kabuklu bir sebzedir. Zeytinyağlısıda yapılan barbunya yemeğinin etli olanı daha çok tercih ettiğim bir yemektir.

Etli barbunya pilakinin malzemeleri;
 • Üç su bardağı kadar barbunya, 
 • Bir adet kuru soğan, 
 • 250 gram kadar kuşbaşı et,
 • Bir yemek kaşığı salça, 
 • İki adet orta boy patates, 
 • Bir tatlı kaşığı tuz, karabiber ve pul biber,
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ,
Etli Barbunya PilakiEtli barbunya pilakinin hazırlanışı;

Yemeğimizde barbunya sabahtan suya ıslanır, dört beş saat bekletilir, yada zamanınız yok ise düdüklü tencere ile kırk beş dakika kaynatılır. Kaynadıktan sonra bir süzgeç yardımı ile suyundan çıkartılır. Daha sonra düdüklü tencereyi temizleyip yeniden ocağa koyunuz. İçerisine küçük küçük doğradığınız, soğanları sıvı yağ ile ocakta kavurmaya başlayınız. Daha sonrasında kuşbaşı halinde olan etlerinizi ilave ederek birlikte kavurmaya devam edeniz. Et, suyunu bırakıp yumuşayıncaya kadar kısık ateşte kavrulurken, içerisine en son barbunyalar eklenerek birbirine karışması için bir iki tur çevrilir. İçerisine göz kararı dediğimiz şekilde su ilave edildikten sonra, tuzunu ekleyip düdüklünün kapağını kapatıp, düdüklü ses verinceye kadar ocakta pişirilir. Sonra düdüklü tencere ocaktan alınıp soğuk suyun altına konulur ve soğutulur. Daha sonra ise kapağı açılır ve içerisine önceden küp küp doğranan patatesler,  karabiber ve pul biber ilave edilir. Bir tas içerisinde eritilen salçada eklenir ve kapağı yeniden kapatmadan patatesler pişene kadar ocakta kısık ateşte bekletilir. Artık etli barbunya pilaki servise hazır hale geldi. Yanına pilav ve cacık gibi yan yemekler hazırlanarak yemek servis edilebilir.
]]>
Fırında Barbunya Tarifi https://www.barbunya.gen.tr/firinda-barbunya-tarifi.html Thu, 22 Nov 2018 15:34:42 +0000 Fırında Barbunya Tarifi, çeşitli malzemeler eklenerek hazırlanan barbunya yemekleri, barbunya salatası, barbunya piyazı  ve en önemlisi ise fırında hazırlanan barbunyadır. Baklagiller ailesine üye olan barbunya  başka bir çeş Fırında Barbunya Tarifi, çeşitli malzemeler eklenerek hazırlanan barbunya yemekleri, barbunya salatası, barbunya piyazı  ve en önemlisi ise fırında hazırlanan barbunyadır. Baklagiller ailesine üye olan barbunya  başka bir çeşit fasulye olarak isimlendirilir. Barbunya kurusunu hangi ayda isterseniz isteyin rahatlıkla bulabilirsiniz. Ancak mevsiminde çıkan taze barbunya kuru barbunyaya göre çok daha lezzetlidir. Kuru barbunyayı önceden ıslatıp haşlamak gerekir iken, taze barbunya göz açıp kapayana kadar çabuk pişer. Barbunyayı tencerede, düdüklüde ya da fırında pişirebilirsiniz. Özellikle akşam yemeklerinin vazgeçilmezi olan barbunya meze olarak bütün sofralarda yer almaktadır. Kısacası barbunya yemeğini sıcak olarak tüketebileceğiniz gibi, aynı zamanda soğuk meze tarzında da yiyebilirsiniz. Artık bu sizin damak zevkinize kalmıştır. Ayrıca taze barbunyayı yerken ağzınızda mükemmel bir tat bırakmaktadır. Ailenize ve sevdiklerinize taze barbunya yemeğini mutlaka ikram etmelisiniz. Barbunyanın içerisine eklenen sebzeler ile çok daha besleyici ve sağlıklı bir yemek hazırlamış olursunuz. Aniden yemeğe gelen misafirlerinize bu muhteşem lezzeti sofralarınıza taşıyabilirsiniz. 

Fırında Barbunya Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • Yarım kilogram barbunya
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 yemek kaşığı sirke
 • 3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • Yarım demet maydanoz
 • Yeterli miktarda tuz
 • Kırmızı pul biber
Fırında Barbunya Tarifi
Fırında Barbunya Tarifinin Hazırlanışı, eğer kuru barbunya kullanacaksanız bir gece öncesinden ıslatıp ertesi gün haşlamak için hazır hale getirebilirsiniz. Ancak taze barbunya kullanacaksanız tencerenin içerisine bir miktar tuzlu su koyarak barbunyayı haşlayabilirsiniz. Diğer tarafta orta boy bir tencerenin içerisine zeytin yağını ekleyelim, kuru soğanı soyalım ve piyaz şeklinde doğradıktan sonra tavanın içinde pembeleşinceye kadar kavuralım. Daha sonra içine biber salçası ile toz şekeri ilave edip kavurma işlemine devam edelim. Ardından kaynamış sıcak su ekleyerek kaynaması için bırakalım. Salçalı su kaynadıktan sonra suyun içine kırmızı pul biberi, tuzunu, sirkeyi ve haşlanmış barbunyayı ekleyip karıştıralım. Ocağın altını kapatalım ve hazırladığımız barbunyayı fırın kaplarının içerisine eşit miktarda boşaltalım. Daha önceden 160 derecede ısıttığımız fırına kapları koyalım ve 15 dakika pişirelim. Fırında barbunya yemeği hazır olduktan sonra fırından çıkaralım ve üzerine maydanoz dalları ile süsleyerek servis yapalım. İsterseniz fırında barbunyanın yanında pirinç pilavı ya da patates püresi ile de servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. 
]]>
Yeşil Barbunya https://www.barbunya.gen.tr/yesil-barbunya.html Fri, 23 Nov 2018 15:14:40 +0000 Yeşil Barbunya, Yeşil barbunya fasulyenin bir çeşididir. İtalya'da geliştirilmiştir.  Yeşil barbunya özellikle Türk, İtalyan,  Yunan ve İspanyol mutfaklarında kullanılmaktadır. Yeşil barbunya Kolombiya'da yetiştirilen cranb Yeşil Barbunya, Yeşil barbunya fasulyenin bir çeşididir. İtalya'da geliştirilmiştir.  Yeşil barbunya özellikle Türk, İtalyan,  Yunan ve İspanyol mutfaklarında kullanılmaktadır. Yeşil barbunya Kolombiya'da yetiştirilen cranberry fasulyesine çok benzer. Yeşil barbunya görüntü olarak Pinto fasulyesine benzer, fakat tat olarak farklıdır. Yeşil barbunyanın ana vatanı Orta Amerika'dır. Yeşil barbunya bir senede yetişen otsu bir bitkidir. Yeşil barbunya boğumlu gövdesi ve kabuğundaki pembe çizgileri ile fasulye den ayrılmaktadır. Yeşil barbunyanın içerisinde beyaz renkli çekirdeği vardır. Yeşil barbunya soğuğa dayanıklıdır. Yeşil barbunya kabukları ile tüketilmez. Yeşil barbunya taze ve kuru olarak tüketilir. Yeşil barbunya yurdumuzda her yerde yetişir. Yeşil barbunyanın zeytinyağlı yemekleri ve mezeleri yapılır. Yeşil barbunya lif bakımından zengindir. 

Yeşil Barbunyanın İçinde; Karbonhidrat, protein, yağ, kalsiyum, demir, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, niasin, çinko, E vitamini ve diyetik lif bulunmaktadır. 

Yeşil Barbunya Faydaları
 • Fiziki olarak vücut yorgunluğunu alır, 
 • Zihinsel olarak yorgunlukları alır, 
 • Yeşil barbunyanın posası bağırsak kanserini engeller, 
 • Sinirleri gevşetici etkisi vardır, 
 • Kalp krizi riskini önler, 
 • Romatizmal ağrıları hafifletir. 
 • Zehirlenme ve fazla ilaç alımı durumunda yeşil barbunya tüketilmelidir. 
 • Kemik yapısına destek olur. 
 • Çocuklarda kemik gelişimini destekler. 
 • Yetişkin kadınlarda kemik erimesini önler. 
 • İçerisinde ki E vitamini ve çinko sayesinde cilt lekelerini geçirir. Ayrıca pürüzsüz bir cilde sahip olmamızı sağlar. 
 • Kanser hücrelerinin oluşumunu engeller. 
 • Tokluk süresini uzatır. Kan şekerini düzenler. 
 • Maydanoz ile tüketilirse demir emilimini artırır.
 • Kansızlığa engel olur. 
 • Böbrek hastalıklarına iyi gelir. Böbrek taşı ve böbrek kumu gibi rahatsızlıklarda bol tüketilmelidir. 
 • Mide hastalıklarına iyi gelir. 
 • Yaşlanmaya karşı cildi tazeler. 
 • Fiziki olarak kuvvet verir.
 • Vücut direncini artırır. 
Yeşil Barbunya
Yeşil barbunya yaz sebzesidir. Kış için yazdan derin dordurucuya koyulabilir. Yeşil barbunyanın kurusunu yemek yapacaksak geceden suya koymak gerekir ve pişirme zamanı gelincede on beş dakika kaynatılarak  yemeği yapılır. Barbunyayı pişirirken ekşimemesi patates katmayınız. Zeytinyağlı olarak yemeği yapılacaksa şeker bir yemek kaşığı olmalıdır. Barbunyaya sarımsak katılacaksa döver değil iki parçaya bölerek katalım. Barbunyayı pişirirken limon sıkılırsa yemek çabuk bozulur. Yemeğin çabuk bozulmaması için limonu yemeği servis ederken yanına koyalım. Barbunyayı salça ile pişirelim ki yemeğimiz renkli ve lezzetli olsun. Afiyet olsun.

]]>
Barbunya Pilaki Nasıl Yapılır https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-pilaki-nasil-yapilir.html Sat, 24 Nov 2018 05:23:04 +0000 Barbunya Pilaki Nasıl Yapılır, Barbunya baklagiller familyasından olan bir bitki türüdür. Barbunya fasulyeye benzer. Fasulyeden ayıran özellikleri ise kabuğu ile gövdesindeki pembe çizgileri ve boğumlu gövde yapısının olma Barbunya Pilaki Nasıl Yapılır, Barbunya baklagiller familyasından olan bir bitki türüdür. Barbunya fasulyeye benzer. Fasulyeden ayıran özellikleri ise kabuğu ile gövdesindeki pembe çizgileri ve boğumlu gövde yapısının olmasıdır. Barbunyanın içinde beyaz renkli çekirdeği vardır. Bu bitkinin kökeni orta Amerika'ya dayanmaktadır. Oldukça soğuk hava şartlarına dahi dayanmaktadır. Barbunya kabukları ile tüketilmez. 

Barbunya Pilaki İçin Gerekli Olan Malzemeler

 • Yarım kesme şeker
 • Yarım kilo gram barbunya
 • Yeteri kadar tuz
 • 1 adet havuç
 • Zeytinyağı
 • 1 adet patates
 • 1 diş sarımsak
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 kaşık biber salçası
 • 2 adet domates

Üzeri İçin

 • Üç, dört dal maydanoz

Barbunya Pilaki Nasıl Yapılır

Öncelikle barbunyayı iyice yıkadıktan sonra tencerede beş, altı dakika kadar kaynatarak çıkan suyu mutlaka süzün. Barbunyalar pişsin ama dağılacak kadar da çok pişmesine izin vermeyin. Daha sonra soğanları yemeklik şekilde doğrayın ve zeytinyağı ile rengi dönene kadar kavurun. Domateslerin kabuklarını soyarak ince, ince doğrayın. Daha sonra kavrulmakta olan soğanların üzerine atın ve birlikte kavurma işlemine devam edin. Kavrulmakta olan soğan ile domatesin üstüne sıra geldi havuç, patates ve sarımsağı ilave etmeye. Önce havuç ile sarımsağı daha sonra da küp,küp doğradığınız patatesleri ekleyin. Barbunya Pilaki Nasıl YapılırDomateslerin pişmesine yakın biber salçası ile haşladığınız barbunyayı ilave edin. Son olarak da kesme şeker ile bir bardak suyu ilave ederek yemeği pişmeye bırakın. Yemek koyu bir kıvam almış ise pişme işlemi tamam demektir. Ocağın altını kapatın. Barbunyayı servis eder iken ince, ince kıyılmış maydanoz ve limon ilave ederek servis yapın. Oldukça doyurucu, lezzetli ve vitamin deposu barbunya yemeği hazır. Barbunya pilakinin yanında isteğe göre pilav ve ayranda sunabilirsiniz. 

Afiyet Olsun

]]>
Düdüklüde Barbunya https://www.barbunya.gen.tr/duduklude-barbunya.html Sun, 25 Nov 2018 01:10:29 +0000 Düdüklüde Barbunya, düdüklüde yapılan her yemek gibi bu yemeğin yapımı çok kolaydır. Oldukça lezzetli bir barbunya yemeği çeşitlerindendir. Hafif tam anlamı ile yaz aylarının yemeğidir. Çalışan bayanların işten ge Düdüklüde Barbunya, düdüklüde yapılan her yemek gibi bu yemeğin yapımı çok kolaydır. Oldukça lezzetli bir barbunya yemeği çeşitlerindendir. Hafif tam anlamı ile yaz aylarının yemeğidir. Çalışan bayanların işten gelince kolayca yapabileceği bir yemek türüdür. 

Düdüklüde Barbunya İçin Gerekli Malzemeler:
 • 1 kilo gram barbunya
 • 1 çay bardağı zeytin yağı
 • 3 adet büyük boy kuru soğan
 • 2 adet orta boy havuç
 • 1 adet büyük boy kırmızı yağ biberi
 • 2 adet büyük boy domates
 • 1 tepeleme tatlı kaşığı domates salçası
 • 1 tepeleme tatlı kaşığı biber salçası
 • 3 veya 4 diş sarımsak
 • 2 adet küp şeker
 • 3 su bardağı sıcak su
 • Bir buçuk çay kaşığı tuz
 • Yarım demet maydanoz
Düdüklüde Barbunya Yapılışı:

İlk aşama  barbunyaları güzelce ayıklayın. Barbunyaları boş kısmından bastırıp ikiye ayırırsanız daha kolay ayıklayabilirsiniz. Ayıklama işlemi bittikten sonra barbunyaları tek tek yıkayın ve suyunu süzgeçten süzün. Daha sonra büyük boy kuru soğanları ve sarımsakların kabuklarını soyun, yıkayın ve yemeklik yani küp küp doğrayın. Düdüklü tencerenin içine zeytinyağını koyun. Ardından yemeklik doğradığınız soğan ve sarımsağı atın ve kavurmaya başlayın. Kavurma işlemi soğanlar cam olana kadar devam etmelidir. Soğanlar cam gibi olduktan sonra suyu süzülen barbunyayı düdüklü tencereye atın. Daha sonra orta boyuttaki havuçları büyük boy kırmızı yağ biberini ve büyük boy domatesi yemeklik doğrayın ve düdüklüye atın. Düdüklü tencerede kavrulma işlemi devam ederken biber salçasını, domates salçasını ve tuzu koyun. Her zeytinyağlı yemekte olduğu gibi barbunya yemeğine de  küp şekerleri koyun. Son olarak 3 su bardağı sıcak suyu ekleyin. Düdüklü tencerenin kapağını kapatın. İlk önce yüksek ateşte beş dakika pişirin. Daha sonra kısık ateşte en fazla altı yedi dakika pişirin. Düdüklü tencereyi olabildiğince uzak yere koyun. Çünkü içindeki basınç veya hava daha çabuk çıkmaktadır. Bu yemeği isteğe bağlı olarak hem sıcak hem soğuk olarak tüketebilirsiniz. Yine isteğe bağlı servis anında barbunyanın üzerine ince ince kıyılmış maydanoz ekleyebilirsiniz. Düdüklüde Barbunya yemeği hazır. Afiyet olsun.
]]>
Sulu Barbunya Yemeği Tarifi https://www.barbunya.gen.tr/sulu-barbunya-yemegi-tarifi.html Sun, 25 Nov 2018 21:05:24 +0000 Sulu Barbunya Yemeği Tarifi, Barbunya gövdesinin şekli itibarıyla fasulyeye benzeyen anadolu topraklarına özgü bir sebzedir. Baklagiller grubunda yer alan barbunya çok sayıda vitamin içerir. İçerisinde A, B1 ve B2 vitaminlerini ba Sulu Barbunya Yemeği Tarifi, Barbunya gövdesinin şekli itibarıyla fasulyeye benzeyen anadolu topraklarına özgü bir sebzedir. Baklagiller grubunda yer alan barbunya çok sayıda vitamin içerir. İçerisinde A, B1 ve B2 vitaminlerini barındıran barbunya protein, kalsiyum, demir ve lif açısından zengindir. Barbunya en çok ege bölgesinde yetişir. İzmir barbunyanın en çok yetiştirildiği il konumundadır. Ödemiş ilçesinde her yıl çok sayıda barbunya yetiştirilir ve İstanbul, İzmir, Ankara gibi bir çok şehre gönderilir. Barbunya yaz aylarında yetişir. Ve bu aylarda bolca su ister. Barbunyanın kişiye çok faydası vardır. Lif bakımından çok zengindir barbunya, ayrıca kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Vücuda güç verir. Kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Böbreklere iyi gelir. Sonbahar döneminde kişide meydana gelen yorgunluğun  giderilmesine iyi gelir. Kan şekerinin düşmesine yardımcı olur. Barbunya ile yapılan bir çok yemek çeşidi vardır ve sulu barbunya yemeğide bunlardan biridir. Biz bugünkü yazımızda sizlere sulu barbunya yemeğinin nasıl yapıldığı hakkında bilgi vereceğiz.

Sulu Barbunya Yemeği Tarifi İçin Malzemeler
 • 1 adet soğan
 • 2 diş sarımsak
 • yarım çay bardağı zeytinyağı
 • 2 su bardağı barbunya
 • 1 yemek kaşığı kadar salça
 • 1-2 adet sarımsak
 • 1 çay kaşığı kadar toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı kadar kırmızı pul biber
 • Bir miktar tuz
Sulu Barbunya Yemeği Tarifi Hazırlanışı

Bir tencere içerisine 2 su bardağı barbunyayı ekleyin ve bu barbunyaları geçecek kadar su ilave edin. Fakat barbunyalar haşlanırken çok fazla erimemesi için dikkat edin. Barbunyalar haşlanırken, ayrı bir tencerede zeytinyağı, soğan ve sarımsağı kavurun. Daha sonra salça ve pul biberi de ekleyerek kavurmaya devam edin. Ardından kabuklarını soyduğunuz patates ve havuçları küp küp doğrayın ve soğan sarımsak karışımının üzerine ekleyin. Sulu Barbunya Yemeği TarifiDaha sonra tüm bu malzemeleri kavurun. Hepsi kavrulduktan sonra haşladığınız ve suyunu süzdüğünüz barbunyaları ekleyin. En sonda da tuzunu şekerini ve üzerini geçecek kadar da su ekleyin. Tencerenin kapağını kapatın ve kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra altını kısın ve pişmesi için bekleyin. Patates ve havuçlar yumuşadığında yemeğiniz pişmiş demektir. Ocağın altını kapattıktan sonra yemeğinizi yarım saat kadar dinlendirin.

Afiyet Olsun...
]]>
Patatesli Barbunya https://www.barbunya.gen.tr/patatesli-barbunya.html Mon, 26 Nov 2018 03:47:39 +0000 Patatesli Barbunya, yemeği zeytinyağlı bir tarif olarak oldukça lezzetli, doyurucu ve sağlıklıdır. Tek başına dahi sevilen bu yemeği et ile yapılabildiği gibi patates veya havuç gibi sebzelerle ile beraberde pişirilebilir. B Patatesli Barbunya, yemeği zeytinyağlı bir tarif olarak oldukça lezzetli, doyurucu ve sağlıklıdır. Tek başına dahi sevilen bu yemeği et ile yapılabildiği gibi patates veya havuç gibi sebzelerle ile beraberde pişirilebilir. Biz bugün zeytinyağlı barbunya yemeğinin içine patates koyarak pişireceğiz. Oldukça lezzetli bir yaz yemeği olan bu barbunya yemeği tarifini denemenizi mutlaka tavsiye ederim. Ramazan ayında iftar sofrası ve hazırlar iken ve özellikle de yaz aylarında vereceğiniz yemek davetlerinde bu hem hafif, besleyici, ve doyurucu olan bu lezzeti mutlaka menülere dahil etmelisiniz. Oldukça kolay ve lezzetli yemek tarifi arayanlar için patatesli barbunya tarifi ile malzeme listesini sizler ile paylaşıyoruz.

Patatesli Barbunya için Gerekli Olan Malzemeler

 • 1 adet et bulyon (isteğe bağlı)
 • Yarım kilo barbunya
 • 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı
 • 1 adet patates (patates eğer küçük ise iki tanede kullanabilirsiniz)
 • 1 buçuk yemek kaşığı kadar domates salçası
 • 1 tane kuru soğan

Patatesli BarbunyaPatatesli Barbunya Yapılışı

Öncelikle barbunyanın içini çıkarın. İyice yıkayın ve süzün. Daha sonra soğanın kabuğunu soyun ve yemeklik olacak şekilde doğrayın. Patatesinde kabuklarını soyarak küp, küp doğrayın. Patatesli barbunya yemeğinin ön aşamasından sonra yemeği yapmaya geçebiliriz. Yemeği yapacağınız tencerenin içerisine zeytin yağını koyun. Yağ kızdıktan sonra da içine yemeklik doğradığınız soğanı ilave edin. Soğan pembeleşene kadar kavurduktan sonra tencereye patatesler ile barbunyayı da koyun. Patates ve barbunya biraz yumuşayıncaya dek kavurun. Yapılması gereken son işlem salçayı da tencerede bulunan malzemelerin içerisine ilave edin. Bir dakika kadar da bu şekilde kavurduktan sonra patates ve barbunyanın üstünü geçecek kadar suyu ilave edin. Et suyunu da içine atarak sebzeler yumuşayıncaya kadar orta ateşte pişirin. Ocağın altını kapattıktan sonra patatesli barbunya yemeğiniz servise hazır hale gelmiştir. Zeytinyağ kullanılarak yapılan yemekler soğuk şekilde de servis edilebilir. Ancak bu yemeğin içinde patates olduğundan dolayı barbunyayı sıcak şekilde servis etmeniz gerekir. 

Afiyet Olsun

]]>
Dondurulmuş Barbunya https://www.barbunya.gen.tr/dondurulmus-barbunya.html Mon, 26 Nov 2018 10:07:31 +0000 Dondurulmuş Barbunya, taze barbunya temmuz ve ağustos ayında pazara çıkar.  Yaz aylarında alacağınız taze barbunyayı dondurucuda saklayarak kışın tüketebilirsiniz. Dondurulmuş Barbunya Nasıl Yapılır  Dondurulmuş Barbunya, taze barbunya temmuz ve ağustos ayında pazara çıkar.  Yaz aylarında alacağınız taze barbunyayı dondurucuda saklayarak kışın tüketebilirsiniz. 

Dondurulmuş Barbunya Nasıl Yapılır 

Almış olduğunuz taze barbunyaların içlerini ayıkladıktan sonra, buzdolabı poşetlerine koyarak derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Ayrıca yine ayıklamış olduğunuz barbunyaları hafif haşladıktan sonra kara suyunu döküp soğuk suda şoklama yaparak yine buzdolabı poşetlerine koyarak derin dondurucunuzda muhafaza edebilirsiniz. Eğer ayıkladığınız barbunyaları dondurucuya koymadan önce yıkamak istiyorsanız, yıkadıktan sonra temiz bir havlu ile iyice kuruladıktan sonra poşetlere koyup yine derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Poşetlerinizi yapacağınız barbunya yemeğinin oranına göre ayarlarsanız, kış döneminde yada kullanmak istediğinizde, tek kullanımlık hazır bekleyen poşetleriniz işinizi kolaylaştıracaktır. Poşetlerinizin ağzını sıkı bağlarsanız dondurucuda bulunan sebze, et, meyve vs. gibi yiyeceklerin kokuları birbirine karışmaz. Barbunyanın derin dondurucuda bekleme süresini uzmanlar  8 ay, 1 yıl olarak belirtiyorlar.

Dondurulmuş Barbunya Tarifi 

Dondurulmuş barbunya için gerekli malzemeler
 • 2 su bardağı dondurulmuş barbunya 
 • 1 adet orta boy kuru soğan 
 • 3 adet domates 
 • 1 adet kırmızı biber
 • 4/2 su bardağı zeytinyağı 
 • 1 tatlı kaşığı tuz 
 • 1 küp şeker 
 • 1 çay kaşığı pul biber 
 • 1 çay kaşığının yarısı kadar karabiber
 • Limon 
 • 6-7 sap maydanoz
Dondurulmuş Barbunya Yapılışı: Tenceremizin içine zeytinyağını koyalım, soğanlarımızı küp küp doğradıktan sonra tencereye alalım, aynı şekilde  kırmızı biberi ince ince doğrayalım ve tencerede alarak soğan hafif ile kavuralım. Soğan ve biberimizin üzerine dondurdurulmuş barbunyamızı soğuk sudan geçirdikten sonra tenceremize ekleyelim ve rengi hafif sararıncaya kadar beraber kavuralım. Bu arada domateslerimizi küp küp doğrayalım ve hafif sararmış barbunyalarımızın üzerine ilave edelim. Üzerine bol su, tuz, pul biber, karabiber, toz şekeri ekleyip barbunyalarımız pişirelim. Yemeğimiz kaynayıncaya kadar yüksek ateşte, kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte pişirmeye devam edelim. Pişirme süresi yaklaşık 50 ile 60 dakika arasındadır. Yemeğimiz piştikten tabaklara alıp biraz limon sıkıp, maydanoz saplarını elimiz ile bir kaç parçaya ayırarak üzerine serpiştirerek servis yapabilirsiniz. 

Dondurulmuş Barbunya
Dondurulmuş barbunya yemeğini yaparken önceden haşlayıp kara suyunu süzdükten sonra yine yukarıdaki tarife uyarak yaklaşık 20-25 dakika pişirerekte servis yapabilirsiniz. Dondurulmuş Barbunyaları dondurucudan çıkartıp çözülmesini beklerseniz barbunyalar kararır. Bu nedenle dondurucudan çıkardıktan sonra ya haşlayıp suyunu süzdükten sonra yapabilirsiniz yada vitamini gitmesin istiyorsanız direk yukarıdaki tarife uygun şekilde pişirebilirsiniz.
]]>
Barbunya Tarifi Düdüklüde https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-tarifi-duduklude.html Tue, 27 Nov 2018 01:40:23 +0000 Barbunya Tarifi Düdüklüde, özellikle baklagiller ailesine üye olan bütün kuru ürünleri düdüklüde pişirmek hem zamandan tasarruf etmeye hem de lezzetli bir yemek pişirmenin en iyi yöntemlerinden birisidir. Çünkü kuru malzemele Barbunya Tarifi Düdüklüde, özellikle baklagiller ailesine üye olan bütün kuru ürünleri düdüklüde pişirmek hem zamandan tasarruf etmeye hem de lezzetli bir yemek pişirmenin en iyi yöntemlerinden birisidir. Çünkü kuru malzemeleri tencerede pişirdiğiniz zaman daha uzun sürede piştiği için yemeğin su kıvamı azalır ve yeniden su eklemek zorunda olduğunuz için yemeğin kendi koyuluğunu yitirmiş olursunuz. Barbunyayı düdüklü tencerede ister etli, ister kıymalı, ister sebze ekleyerek, isterseniz de zeytinyağlı pişirebilirsiniz. Barbunya yemeğinin daha lezzetli olmasını istiyorsanız bütün malzemeleri ölçüsünde koymak ilk şarttır. Eğer doğru bir yol izleyerek barbunya yemeğinin iç malzemesini hazırlayıp doğru pişirme tekniği kullanırsanız ağızda dağılan mükemmel bir lezzette barbunya yemeği pişirebilirsiniz.

Barbunya Tarifi Düdüklüde Gerekli Olan Malzemeler
 • 500 gram taze barbunya
 • 1 çay bardağı sızma zeytinyağı
 • 2 adet orta boy kuru soğan
 • 1 adet büyük boy havuç
 • 1 adet büyük boy kırmızı biber
 • 1 adet büyük domates
 • 1 tepeleme çay kaşığı biber salçası
 • 1 tepeleme çay kaşığı domates salçası
 • 1-2 diş sarımsak
 • 1 adet küp şeker
 • 1 silme çay kaşığı tuz
 • 1,5 su bardağı kaynamış sıcak su
 • Yarım demet maydanoz
Barbunya Tarifi Düdüklüde Hazırlanışı, öncelikle taze barbunyayı kabuklarından ayıklayıp, bol su ile elimizle alt üst ederek yıkıyoruz ve suyunu süzmesi için süzgecin içine alalım. Diğer tarafta düdüklü tencerenin içerisine sızma zeytin yağını döküp ocağın altını açıyoruz. Daha sonra kuru soğanın kabuklarını soyup zar büyüklüğünde doğranmış soğanları düdüklü tencereye ilave ediyoruz. Kuru soğandan sonra suyunu süzmüş olan barbunyayı ekliyoruz. Ardından domates, havuç ve kırmızı biberi yıkayıp kesme tahtasının üzerinde domatesleri ve biberi küp şeklinde havucu da ince halkalar şeklide keserek hazırlıyoruz. Doğradığımız bütün malzemeleri düdüklünün içerisine ilave ediyoruz. Daha sonra sarımsakları soyup ortadan bir kaç parçaya keserek malzemelerin içine katalım. 

Barbunya Tarifi Düdüklüde
Bütün zeytinyağlı yemeklerde olduğu gibi içine bir tane kesme şekeri ilave ediyoruz. Domates salçasını, biber salçasını, tuzunu ve en son kaynamış sıcak suyunu ekledikten sonra kaşık yardımı ile bütün malzemelerin hepsini alt üst edip karıştırıyoruz. Ardından düdüklü tencerenin kapağını kapatıyoruz. Ocağın altını yakıp düdüklüyü ocağın üzerine koyuyoruz. Bu arada herkesin evdeki düdüklü tencere modeli farklı olduğu için tepesinde düdüğü olanlar kaynadıktan sonra düdüğünü indirip fıs sesi geldikten sonra ocağın altını kısmalıdır. Eğer yeni model düdüklü tencere ise, ok işareti yönünde kapağın üzerine bastırarak kapatın. Sonrada düdüklü tencerenin sap kısmındaki olan düğmeyi ileriye doğru itekleyerek kitlenmesini sağlayın. Bütün işlem bittikten sonra kaynayınca tek çizgi arkasından ikinci çizgi çıktığında düdüklüde barbunya yemeğiniz pişmiş demektir. Düdüklünün buharı elinizi yakmasın diye mutlaka suyun altına tutun yoksa düdüklü patlayabilir. Barbunya yemeği piştikten sonra sıcağa dayanıklı olan bir kabın içerisine alalım. Barbunya yemeği dinlendikten sonra üzerine küçük küçük doğranmış maydanozlar serpin ve servise hazır hale getirin. Afiyet olsun.
]]>
Barbunya Kalori https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-kalori.html Tue, 27 Nov 2018 16:37:04 +0000 Barbunya kalori, içerisinde bulunan yüksek vitaminler sayesinde protein bakımından zengin olan barbunya kalori olarak düşüktür. Barbunyanın kalorisini üzerine yapılacak olan sos etkiler. İçerdiği yüksek lif sayesinde bağırsak Barbunya kalori, içerisinde bulunan yüksek vitaminler sayesinde protein bakımından zengin olan barbunya kalori olarak düşüktür. Barbunyanın kalorisini üzerine yapılacak olan sos etkiler. İçerdiği yüksek lif sayesinde bağırsakları çalıştırır. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan barbunya tam bir protein kaynağıdır.  Bir porsiyon barbunyada et değerinde kalori vardır. Barbunya içinde bulunan demir, çinko ve lif barbunya kalorisini değer katar. Özellikle anemi hastalarının tüketmesi gereken barbunya yüksek oranda demir içerir. 

Barbunya kalori, olarak düşük olduğundan diyet yapan kişilerin öğünleri arasında yer alır. Barbunya tok tutucu özelliği sayesinde diyet sırasında öğle yemekleri arasında tercih edilir. Barbunya kalori olarak düşük olmasına rağmen besleyici özelliği çok yüksek bir sebzedir. Barbunya içerisinde bulunan E vitamini oldukça yüksektir. İçerdiği yüksek vitamin sayesinde diyet yapan kişilerin kan şekerini dengede tutar ve acıkma hissini ortadan kaldırır. Barbunya kalori olarak, bir porsiyonda ortalama 200 kalori bulunur. İçerisinde kullanılan zeytin yağı, domates sosu ve salça yüksek ölçüde olur ise 1 porsiyon barbunyanın kalorisi 500 gram olur. Sadece haşlanmış ve yoğurtlu tüketilen barbunya kalori olarak 270 gram olur. Yoğurtla birleşen barbunya formunu koruyan kişiler için kalorisi düşük bir besin olduğundan tercihler arasında yer alır. Barbunya sadece haşlama olarak 1 porsiyonda 175 kaloridir. 

Barbunya Kalori
Barbunya kalori çizelgesi;  

1 porsiyon sade haşlanmış barbunya
 • Karbondidrat: 23.7 gram
 • Yağ: 15 gram
 • Protein: 22 gram
 • A vitamini: 17 mg
 • E vitamini;  18 mg
 • Doymuş yağ oranı: 0 mg
 • Kalori: 175 gram
1 porsiyon zeytin yağlı ve soslu barbunya
 • Karbonhidrat: 35 gram
 • Protein: 30 gram
 • Yağ: 27 gram
 • E vitamini: 28 mg
 • A vitamini: 26 mg
 • Doymuş yağ oranı: 0.2 mg
 • Kalori: 500 gram
Kalori olarak düşük ölçüde olan barbunyayı tükenirken üzerine eklenecek olan soslara dikkat edilirse asla kilo aldırmayan bir besin olur.
]]>
Barbunya Faydaları https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-faydalari.html Tue, 27 Nov 2018 23:46:25 +0000 Barbunyanın faydaları, barbunya fasülyenin esmer türüdür. Tam bir vitamin deposudur. İnsan sağlığı açısından birçok faydası olan barbunyanın içinde bol miktarda demir, çinko, kalsiyum, karbonhidrat cilt ve hücrelerimiz içi Barbunyanın faydaları, barbunya fasülyenin esmer türüdür. Tam bir vitamin deposudur. İnsan sağlığı açısından birçok faydası olan barbunyanın içinde bol miktarda demir, çinko, kalsiyum, karbonhidrat cilt ve hücrelerimiz için çok faydalı olan E, A, C ve K9 vitaminleri bulunmaktadır. Aynı zamanda bol miktarda lif içermektedir. Proyein açısından çok zengindir. Barbunya, kuru ise en az bir gün ıslatılmalı ve o su döküldükten sonra yıkanıp, 10 dk haşlanıp suyu süzüldükten sonra pişirilmelidir. 

Barbunyanın faydaları

Hamilelikte iltihabı önler: Barbunya bakır içeriği sayesinde vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Barbunyadaki bakır vücudunuzdaki enzimatik aktiviteyi geliştirmek için son derece yararlıdır. Bu da eklemlerinizin kan damarlarının elastik yapısını koruyarak doğumu kolaylaştırır.

Hamilelikte kadınlara enerji verir: Kan damarlarını, sinirleri ve kasları gevşeterek yorgunluğu azaltır. Migren, baş ağrısı, kas ve astım, ağrı gibi istenmeyen tıbbi durumları önler. Barbunya pek çok faydası ile hamile kadınlar için süper bir gıdadır. 

Cildi korur: Barbunya da bulunan antioksidan sizin ve bebeğinizin cildi için çok önemlidir. Hamilelik diyabetini de önler. Koyu renkli barbunya da antioksidan miktarı daha yüksektir. 

Hamilelikte sabah bulantılarını önler: Barbunyadaki diyet lifi hamile iken kolesterol seviyesini korumanıza yardımcı olur. Safra asitleri barbunyadaki lifle birleşerek vücuttaki aşırı yağın temizlenmesinde de rol oynar. Hergün barbunya tüketmek mide bulantısı hissinin üstesinden gelir ve sabah bulantısına neden olan safra asitlerini ortadan kaldırır.

Gebelikte baş ağrısından korur: Hamile iken düzenli barbunya tüketmek sülfitle alakalı baş ağrısı ya da hızlı kalp temposu gibi sorunları sizden uzak tutacaktır. 

Hamilelikte kansızlığı giderir: Hamile olduğunuzda vücudunuz bebeğiniz için daha fazla kırmızı kan hücresi üretmelidir. Barbunya vücudunuzdaki hemoglobine takviyede bulunur. Bu durum demir eksikliğinin giderilmesine yardımcı olur. Bebeğinizin beyin gelişimini destekler. Ayrıca barbunya fetüsün iyi gelişmesini de sağlar.

Barbunya Faydaları
 • Romatizmal ağrıların azalmasını sağlar.
 • Vücuda enerji vererek yorgunluğun giderilmesinde etkilidir.
 • Kalo krizi geçirme olasılığını azaltır. 
 • Kalp çarpıntılarını azaltır ve sinirlerin yatışmasını sağlar. 
 • Posası fazla olan barbunyada bağırsak kanserinden korucucu özelliği vardır.
 • Zehirlenme sonrası barbunya tüketilerek risk azalır
 • Barbunya yaşlanmanın yavaşlamasını sağlar ve hücreleri yeniler
 • Yaşlılarda oluşan kemik erimesini önler ve çocukların kemiklerini geliştirir
 • Böbreklerde oluşan taş ve kumların dökülmesine yardımcı olur
 • Barbunyanın içeriğinde çinko olduğu için cilt lekelerini azaltır
 • Kan şekerini düzenleyerek açlık hissini ortadan kaldırır
 • İçeriğinde barındırdığı E vitamini sayesinde cildin güzelleşmesini sağlar.
 • Maydanozla birlikte tüketilen barbunya demir emilimini hızlandırır.
 • Vücudunuzun fiziksel ve zihinsel yorgunluğunu alarak, zindelik verir.
 • Yıpranan hücreleri yenileyerek yaşlanmayı geciktirir.
 • Böbrekteki kum taşlarının dökülmesine yardımcı olur.
 • Çocuklarda kemik gelişimini desteklemek, büyüklerde ise kemik erimesini engellemek için etkilidir. 
 • Barbunya cilt lekelerinin oluşumunu önler.
]]>
Zeytinyağlı Barbunya Yemeği https://www.barbunya.gen.tr/zeytinyagli-barbunya-yemegi.html Wed, 28 Nov 2018 11:01:21 +0000 Zeytinyağlı barbunya yemeği, Zeytinyağlı barbunya yemeği genellikle kış aylarında yapılan bir yemek türüdür. Kış aylarında sofralarda çok sık bir şekilde yer almaktadır. Zeytinyağlı barbunya yemeği genellikle et ü Zeytinyağlı barbunya yemeği, Zeytinyağlı barbunya yemeği genellikle kış aylarında yapılan bir yemek türüdür. Kış aylarında sofralarda çok sık bir şekilde yer almaktadır. Zeytinyağlı barbunya yemeği genellikle et ürünleri az tüketen veya tercih etmeyen aileler tarafından daha çok sevilmektedir. Besin değeri oldukça yüksek bir yemek türüdür. Zeytinyağlı barbunya yemeği sağlığa faydası ile bilinmektedir. Türk mutfaklarında büyük bir yere sahiptir. Kış aylarında ana yemek olarak sofralarımızda yer alan zeytinyağlı barbunya yemeği  2-6 yaş grubu çocuklar tarafından da sevilen bir besindir. Barbunyada bulunan bitkisel protein vücuda oldukça faydalıdır. Bağırsak hastalıklarına ve sindirim sistemine iyi gelen zeytinyağlı barbunya yemeğinin daha bir çok faydası olduğu bilinmektedir.

Zeytinyağlı barbunya yemeği için gereken malzemeler:
 • 500 gram barbunya
 • 1 adet soğan
 • 2 diş sarımsak
 • 1 tane havuç
 • 1 çorba kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı tatlı biber salçası
 • 1 küp şeker
 • 1 tutam tuz
 • 1 tutam karabiber
 • Barbunyaya kıvam verecek kadar sıcak su
 • Zeytinyağı
Zeytinyağlı barbunya yemeği yapılışı:

Soğanı ve sarımsağı küçük küçük doğrayıp orta boy bir tencerede pembeleşinceye kadar kavurmalısınız. Pembemsi bir renk alan soğanın üzerine salçayı ilave edip 1-2 dakika karıştırarak kavurmaya devam edilmelidir.. Sonrasında havucu halka halka doğrayın. Doğranmış havucu ve barbunyayı tencerenin içindeki soğana ilave edip karıştırmalısınız. Barbunyaların üzerini 1 parmak geçecek şekilde su ilave edin tencereye ve kaynamaya bırakabilirsiniz. Kaynayan suyun içerisine tuz, karabiber ve 1 küp şekeri ilave edip tencerenin kapağını karıştırın. Zeytinyağlı Barbunya YemeğiDüdüklü tencerede orta ateşte barbunyayı pişmeye bırakabilirsiniz.Düdüklü tencerenin sesi duyulmaya başladığından itibaren ocak tamamen yarım hale getirilmeli ve 20-25 dakika pişirilmelidir. Barbunyaların yumuşaması ve sert kalmaması zeytinyağlı barbunya yemeğinin piştiğini göstermektedir. Zeytinyağlı barbunya yemeği piştikten sonra 10-15 dakika dinlenmeye bırakılmalıdır. Sonrasında servis yapabilirsiniz.Afiyet olsun.
]]>
Barbunya Yemeği Yapılışı https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-yemegi-yapilisi.html Thu, 29 Nov 2018 01:14:29 +0000 Barbunya Yemeği Yapılışı, Baklagiller dendiği zaman millet olarak bizde akan sular durur. Hele birde güzel bir tarif ile hazırlandı ise, lezzetine lezzet eklenir. Barbunya diğer baklagiller gibi son derece sağlıklı bir gıda dır Barbunya Yemeği Yapılışı, Baklagiller dendiği zaman millet olarak bizde akan sular durur. Hele birde güzel bir tarif ile hazırlandı ise, lezzetine lezzet eklenir. Barbunya diğer baklagiller gibi son derece sağlıklı bir gıda dır. Sevdiklerine hem sağlıklı hemde lezzetli tarifler sunmak isteyen herkese bu tarifi uygulamasını tavsiye ederiz. Kolay gelsin...

Barbunya Yemeği Malzemeler:
 • 2 su bardağı barbunya
 • 1 adet orta büyüklükte patates
 • 1 adet orta büyüklükte havuç
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığı domates salçası
 • 1 baş kuru soğan
 • 2 diş sarımsak
 • 1 çay kaşığı kırmızı toz biber
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • Yeteri kadar kaynar su
Barbunya Yemeği Hazırlanışı:

Öncelikle barbunyayı yıkayıp suyunu süzüyoruz. Daha sonra tencereye atıp, üzerini iki parmak aşacak kadar sıcak su ekleyip barbunyalar pişinceye kadar kaynatıyoruz. 

Barbunya Yemeği Yapılışı
Başka bir tencerede zeytinyağını bir miktar kızdırıyoruz. Üzerine yemeklik doğradığımız kuru soğanı ilave edip pembeleşene kadar kavuruyoruz. Daha sonra sarımsakları doğrayıp ilave ediyoruz. Ardından salçayı ekliyoruz ve bir iki çevirim kavuruyoruz. Patatesi ve havucu bezelye iriliğinde küp küp doğruyoruz ve kavrulan salçanın üzerine ilave ediyoruz. kısık ateşte bir kaç dakika kavrulduktan sonra pişen barbunyanın suyunu süzüp üzerine ilave ediyoruz. Birkaç dakika da bu şekilde kavurup 2 su bardağı sıcak su ilave ediyoruz. Daha sonra tuzunu ve baharatlarını ilave edip patates ve havuç pişinceye kadar kısık ateşte kaynatmaya devam ediyoruz. Yemeğin altını kapattıktan sonra en az yarım saat dinlendirin servis edin. Afiyet olsun...

Not: Barbunyayı haşlarken biraz diri kalmasına dikkat edin ki, patates ve havuç pişinceye kadar erimesin. 
]]>
Kıymalı Barbunya https://www.barbunya.gen.tr/kiymali-barbunya.html Thu, 29 Nov 2018 02:31:32 +0000 Kıymalı Barbunya, yaz ayında oluşan taze barbunya herkes tarafından sevilerek yenen yemeklerden biridir. İsteğe göre ve damak tadınıza uygun olarak taze barbunya yemeğini hazırlayabilirsiniz. Zeytinyağlı, kıymalı, etli ve sebze Kıymalı Barbunya, yaz ayında oluşan taze barbunya herkes tarafından sevilerek yenen yemeklerden biridir. İsteğe göre ve damak tadınıza uygun olarak taze barbunya yemeğini hazırlayabilirsiniz. Zeytinyağlı, kıymalı, etli ve sebzeli olarak farklı çeşitlerde taze barbunya yemeği pişirebilirsiniz. Eğer barbunya yemeğini kıymalı pişirecekseniz mutlaka tereyağı kullanmayı tercih edin. Çünkü tereyağı kıyma ile birleştiği zaman barbunya yemeğine  mükemmel bir lezzet katmaktadır. Ayrıca protein bakımından zengin olan kıyma ile hazırlanmış barbunya yemeği besleyici olduğu kadar, aynı zamanda doyurucudur. Barbunya'dan sadece yemek çeşitleri değil meze çeşitleri ya da salatalarda hazırlayabilirsiniz. Mevsiminde taze barbunyayı mutlaka haftada en az bir defa pişirmeye özen gösterin. Taze barbunya pişme süresi bakımından kolaylık sağlarken, nefis tadı ile damakları şenlendirir. Pirinç pilavı ile barbunya ayrılmaz bir ikilidir. Habersiz gelen yemekli misafirlerinize bu muhteşem lezzetteki kıymalı barbunya yemeğini hemen bir çorba, salata ve pilav eşliğinde ikram edebilirsiniz. 

Kıymalı Barbunya İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 500 gram taze barbunya
 • 200 gram kıyma
 • 2 adet kuru soğan
 • 1 tane çarliston ya da sivri yeşil biber
 • 2 çorba kaşığı domates salçası
 • Sıcak su
 • Kırmızı pul biber
 • Tereyağı
 • Yeterli miktarda tuz
Kıymalı Barbunyanın yapılışı, yemeği pişireceğimiz tencerenin içine tere yağını ilave edelim ve eritelim. Daha sonra kuru soğanın kabuklarını soyup yıkadıktan sonra ince ince doğrayalım tencereye ilave edip pembeleşinceye kadar kavuralım. Aynı şekilde biberin tohumunu aldıktan sonra ince doğrayalım ve içerisine ekleyerek biraz kavuralım. Kıymalı BarbunyaSoğan ve biber kavrulduktan sonra kıymayı ilave edelim suyunu çekinceye kadar kavurma işlemine devam edelim. Ardından domates salçasını, tuzunu ve kırmızı pul biberi ekledikten sonra iyice karıştıralım. Barbunyayı ekleyip 5 dakika kavuralım ve sıcak suyu üzerini hafif geçecek şekilde ilave edelim. Tencerenin kapağını kapatalım, ocağın altını orta dereceye getirelim ve 20-25 dakika pişirelim. Eğer gerekli görülür ise barbunya yemeğine kaynamış sudan bir miktar daha ilave edilebilir. Kıymalı barbunya yemeği servis için hazırdır. Afiyet olsun.
]]>
Etli Barbunya Yemeği https://www.barbunya.gen.tr/etli-barbunya-yemegi.html Thu, 29 Nov 2018 20:56:11 +0000 Etli Barbunya Yemeği, genelde zeytin yağlı ve etsiz olarak yapılan bu yemek etli de harika bir lezzete sahiptir. Barbunya herkes tarafından sevilen ve çok yararlı bir sebzedir. Sulu yemeği ve salatası yapılır.  Etli Barbunya Yemeği, genelde zeytin yağlı ve etsiz olarak yapılan bu yemek etli de harika bir lezzete sahiptir. Barbunya herkes tarafından sevilen ve çok yararlı bir sebzedir. Sulu yemeği ve salatası yapılır. 

Etli Barbunya Yemeği İçin Gerekli Malzemeler:
 • Yarım kilo gram taze iç barbunya
 • 200 gram kuş başı et veya kıyma
 • 2 adet orta boy kuru soğan
 • 2 diş sarımsak
 • 2 adet orta boy domates
 • 2 adet yeşil biber
 • 1 adet etli kırmızı biber yani yağ biberi
 • 5 yemek kaşığı zeytin yağı
 • Tuz 
 • Kara biber
Etli Barbunya Yemeğinin Yapılışı:

Barbunyaları teke tek ayıklayın ve daha sonra iç barbunyaları tek tek yıkayın. 2 adet kuru soğanı ve iki diş sarımsağı soyun, yıkayın ve yemeklik olarak küp küp doğrayın.  Domatesleri de iyice yıkayın. Daha sonra domateslerimizi 15 saniye kadar sıcak suda bekletin ve soğuk suya tutup şoklayın. Bunu yapmamızın nedeni ise domatesi kabuğu daha rahat soyabilmek için ve domatesin kabuğunun hemen altında kalan kısmındaki vitaminden yararlanabilmek için yapıyoruz. Domatesleri soyduktan sonra arzuya bağlı olarak küp küp doğrayabilirsiniz de yada rendeleyebilirsiniz. 2 adet yeşil biberi de tohumlarından temizleyerek ince ince doğrayın. Doğrama işlemini tamamladıktan sonra tencerenin içine beş yemek kaşığı zeytin yağını koyun. Ardından da soğanları, sarımsakları ekleyin ve kavurun. Kavurma işlemi soğanlar cam gibi olana kadar devam ettirin. Daha sonra 200 gram kuş başı eti koyun. Kuş başı et suyunu salıp çekene kadar soğan ve sarımsaklar ile birlikte kavurun. Kuş başı etler suyunu çektikten sonra yeşil biber ve domatesi koyun. Domatesler suyunu çekene kadar kavurmaya devam edin.Etli Barbunya Yemeği Kavurma işlemi bittikten sonra yarım kilo gram iç barbunyayı ekleyin. Daha sonra sebzeler ile barbunyanın karışmasını sağlayın. Yemeğin üzerini iki parmak geçecek kadar su koyun. Kısık ateşte tencerenin ağzı kapalı yemeğin kaynamasını bekleyin ve kaynadıktan sonra etli barbunya yemeğine tuzunu ve kara biberini atın. Son olarak barbunyalar yumuşayıncaya kadar pişirin.  Etli Barbunya Yemeğiniz hazır. 

Afiyet olsun.
]]>
Güveçte Barbunya Tarifi https://www.barbunya.gen.tr/guvecte-barbunya-tarifi.html Fri, 30 Nov 2018 09:31:59 +0000 Güveçte barbunya, aslında kış yemeği olmasına rağmen yazında yanına pilav çeşitleri, meze yada ayranla sunabileceğimiz bir menü oluşturabilirsiniz. Güveçte barbunya yemeğini ister fırına ister ocak pişirip güvecin le Güveçte barbunya, aslında kış yemeği olmasına rağmen yazında yanına pilav çeşitleri, meze yada ayranla sunabileceğimiz bir menü oluşturabilirsiniz. Güveçte barbunya yemeğini ister fırına ister ocak pişirip güvecin lezzetini alabilirsiniz. Size her zaman yaptığım lezzetine doyum olmayan güveçte barbunyanın tarifini vereceğim. 

Güveçte Barbunya Yemeğini İçin Gerekli Malzemeler;
 • 500 gram taze yada kuru barbunya
 • 2 adet orta boy soğan 
 • 1 adet yeşil biber ve kırmızı biber
 • 1 yemek kaşığı biber yada domates salçası
 • 2 adet orta boy domates
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • 1 adet küçük boy patates
 • 1 adet havuç
 • 2 baş sarımsak 
 • Tuz
 • Pulbiber 
 • Kimyon 
 • Karabiber
 • 5 su bardağı kaynamış su
Güveçte Barbunya TarifiGüveçte Barbunya Yemeğinin Yapılışı;

Barbunya taze ise fasulyesi kabuklarından ayıralım, barbunya kuru ise akşamdan ıslatalım. Barbunyaları iyice yıkamalıyız. Yıkanan barbunyaları tencereye koyup üstünü geçecek kadar su ilave edelim. Ocağa alalım. Ocakta kaynadıktan sonra 25 dakika orta bir ısıda haşlayalım. Haşladığımız barbunyaları süzelim çıkan siyah suyu gidene kadar yıkayalım. Orta boy patatesi, havucu kabuklarını soyarak küp şeklinde doğrayalım. Soğanı ve 2 diş sarımsağı yemeklik olacak şeklinde doğrayalım.Güveci ocağa alıp içerisine zeytinyağını koyalım. Zeytinyağı ısınınca yemeklik doğradığımız soğan ve sarımsağı güvece ekleyelim. Soğan ve sarımsak  kavrulduktan sonra küp halinde doğradığımız havuç ve patatesi de ekleyip iyice ekleyelim. Havuç, barbunya ve patates de kavrulduktan sonra domates salçasını ekleyip iyice karıştıralım. Karıştırdıktan sonra 5 su bardağı kaynar suyu güvece ekleyelim. Güveç kaynamaya başladıktan sonra güvecin kapağını kapatalım. Ocak ısısı düşük ısıda ayarlayalım. Kaynadıktan sonra 1 saat tutalım ve ocağı kapatalım. Güveçte barbunya yemeğini limon suyu ile ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.
]]>
Taze Barbunya Salatası https://www.barbunya.gen.tr/taze-barbunya-salatasi.html Fri, 30 Nov 2018 18:16:11 +0000 Taze barbunya salatası ile eşsiz lezzetiyle damaklara, sunum olarak da misafirlerinizin gözlerine bir ziyafet sunabilirsiniz. Barbunya bir baklagiller ailesinden hemen hemen herkesin hayran olduğu bir lezzettir. Taze barbunya salatas Taze barbunya salatası ile eşsiz lezzetiyle damaklara, sunum olarak da misafirlerinizin gözlerine bir ziyafet sunabilirsiniz. Barbunya bir baklagiller ailesinden hemen hemen herkesin hayran olduğu bir lezzettir. Taze barbunya salatasının içerisinde sebze ve bakliyatın olması salatanın sağlık açısından önemli olduğunu vurgulamamız gerekmektedir. Özellikle çalışan bayanların zamanın az oluşundan ve daha pratik yemekler düşünmekte olup taze barbunya salatası bir alternatif olarak yapmanızı önerebilirim. 

Taze Barbunya Salatası İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 kase haşlanmış taze barbunya
 • 2 adet orta boy kuru soğan 
 • 2 adet sivri biber
 • 6-7 dal maydanoz
 • 6-7 dal dereotu 
 • 3 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 kase mısır
 • Tuz 
 • Pumak 
 • Pul biber
 • Nane 
 • 2 adet domates 
Taze Barbunya SalatasıTaze Barbunya Salatasının Yapılışı

Dereotunu ve maydanozu ince ince şeklinde doğrayalım. Sivri biberi ve domatesi de küçük küçük küpler halinde doğrayalım. Derin bir salata kasesine haşlanan barbunyaları ve mısırı ekleyelim. Kasenin içerisine doğramış olduğumuz dereotu ve maydanozu da koyup karıştıralım. Harmanladığımız   malzemelerin üzerine 3 çorba kaşığı zeytinyağını, limon suyunu, sumak, tuz, pul biber ve naneyi koyup iyice karıştıralım. Taze barbunya salatamız hazır afiyet olsun. 
]]>
Barbunya Köftesi https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-koftesi.html Sat, 01 Dec 2018 17:03:32 +0000 Barbunya Köftesi, adı duyulunca herkese çok farklı gelebilir yada adını duyar duymaz tadının kötü olabileceğini düşünebilir. Farklı tatlar ve lezzetler denemek her zaman iyidir. Bu tarifi de bir kere de olsa denemenizi tavsiye e Barbunya Köftesi, adı duyulunca herkese çok farklı gelebilir yada adını duyar duymaz tadının kötü olabileceğini düşünebilir. Farklı tatlar ve lezzetler denemek her zaman iyidir. Bu tarifi de bir kere de olsa denemenizi tavsiye ederim.

Barbunya Köftesi İçin Gerekli Malzemeler:
 • 300 gram barbunya
 • 1 adet yumurta
 • 1 adet orta boy kuru soğan 
 • 2 yemek kaşığı galeta unu 
 • 1 fincan ince kıyılmış maydanoz
 • Galeta unu
 • Kimyon
 • Kırmızı pul biber
 • Tuz
 • Karabiber
 • Ayçiçek yağı
Barbunya KöftesiBarbunya Köftesinin Yapılışı:

Barbunyaları temizleyin, daha sonra barbunyaları tencereye koyun ve barbunyaların üzerini iki parmak geçecek kadar su koyup kaynatın. Barbunyalar yumuşayana kadar kaynatma işlemine devam edin. Barbunyalar yumuşadıktan sonra suyunu süzüp soğumaya bırakın. Barbunyaları sonra mutfak robotunda püre haline getirin. Daha sonra rendelenmiş kuru soğanı, bir adet yumurtayı, iki yemek kaşığı galeta ununu, yarım çay bardağı ince kıyılmış maydanozu, tuzu, kırmızı pul biberi, karabiberi koyun ve yoğurun. Yoğurma işlemi tamamlandıktan sonra yarım saat dolapta bekletin yani dinlendirin. Dinlenme işlemi bittikten sonra ellerinizi ıslayarak barbunya köftesini ceviz büyüklüğünde alıp yuvarlayın. Daha sonra barbunya köftelerini galeta ununa bulayıp kızartınız. Barbunya köftelerinizi ılık servis yapın.

Barbunya Köftesi hazır. Afiyet olsun. 
]]>
Zeytinyağlı Barbunya Salatası https://www.barbunya.gen.tr/zeytinyagli-barbunya-salatasi.html Sat, 01 Dec 2018 18:24:31 +0000 Zeytinyağlı Barbunya Salatası, barbunya yemeği ve mezesi dışında salatasını da hazırlamak mümkündür. Barbunya salatasının içerisine ilave edilen yeşillikler ile oldukça lezzetli bir salata hazırlayabilirsiniz. Ayrıca barbun Zeytinyağlı Barbunya Salatası, barbunya yemeği ve mezesi dışında salatasını da hazırlamak mümkündür. Barbunya salatasının içerisine ilave edilen yeşillikler ile oldukça lezzetli bir salata hazırlayabilirsiniz. Ayrıca barbunya salatası özellikle diyet yapan hanımların yiyeceği sağlıklı salatalardan bir tanesidir. Barbunya içerdiği mineral ve vitaminler açısından zenin olduğu için besleyici özelliği sahiptir. Özellikle yapımı oldukça pratik olan barbunya salatasını isterseniz arkadaşlarınız ile yaptığınız altın gününde, akşam yemeklerinde ya da gündüz öğün atlatmak için tüketebilirsiniz. Eğer daha sağlıklı bir şekilde beslenmek istiyorsanız barbunya salatasını mutlaka menünüze eklemelisiniz. Barbunya salatasını mevsiminde taze barbunya ile hazırlayabileceğiniz gibi, aynı şekilde kuru barbunya ile de kolaylıkla hazırlamak mümkündür. İster yaz ister kış ayları olsun canınız her çektiğinde bu pratik salatayı hazırlayarak tüketebilirsiniz. Eğer barbunya salatasını hala denemediyseniz mutlaka bu muhteşem lezzeti denemelisiniz ve sevdiklerinize hazırlayarak ikram edebilirsiniz. 

Zeytinyağlı Barbunya Salatası İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 500 gram ayıklanmış taze barbunya
 • 4 5 adet taze yeşil soğan
 • Bir avuç kadar taze maydanoz
 • 3-4 adet közlenmiş kırmızı biber
 • 250 gram haşlanmış mısır ya da konserve mısır
 • 9-10 adet kornişon salatalık turşu
 • Yeterli miktarda tuz
 • Zeytinyağı
 • Limon suyu
Zeytinyağlı Barbunya SalatasıZeytinyağlı Barbunya Salatasının Hazırlanışı, ilk önce taze barbunyayı ayıklayalım ve yıkayalım. Daha sonra tencerenin içerisine barbunyaları koyalım ve üzerine su ekleyerek yumuşayıncaya kadar haşlayalım. Düdüklüde haşlamak barbunyanın dağılmasına sebep olabilir. Bunun için tencerede kontrollü haşlamak iyi bir yöntemdir. Barbunya haşlanırken yeşil soğanı ve maydanozu ince bir şekilde doğrayarak hazırlayalım. Kırmızı biberleri közlemek için tavanın içinde ya da fırında alüminyum folyoya sararak közleyin. Közleme işleminden sonra kırmızı biberleri ve kornişon salatalık turşusunu küp gibi doğrayın. Barbunya salatasının bütün malzemelerini hazır hale getirdikten sonra barbunyayı, közlenmiş kırmızı kırmızı biberi, kornişon salatalık turşusunu, mısırı, maydanoz ve yeşil soğanı derin bir kasenin içerisinde harmanlayalım. Ardından tuzunu, limon suyunu ve zeytin yağını ilave ederek iyice karıştıralım ve servis tabağına alalım. Afiyet olsun. 
]]>
Tavuklu Barbunya https://www.barbunya.gen.tr/tavuklu-barbunya.html Sun, 02 Dec 2018 15:19:24 +0000 Tavuklu Barbunya, genelde barbunya yemeği zeytin yağlı yapılır. Zeytin yağlı olduğu için ne et ne de tavuk konulur. Ancak barbunyanın tavuklu yemeğini de denemelisiniz. Barbunyanın her yemeği gibi tavuklu barbunya da çok lezzetli Tavuklu Barbunya, genelde barbunya yemeği zeytin yağlı yapılır. Zeytin yağlı olduğu için ne et ne de tavuk konulur. Ancak barbunyanın tavuklu yemeğini de denemelisiniz. Barbunyanın her yemeği gibi tavuklu barbunya da çok lezzetli bir yemektir. Herkesin denemesi tavsiye edilir. 

Tavuklu Barbunya İçin Gerekli Malzemeler:
 • 350 veya 400 gram tavuk göğüsü eti
 • 1 kilo gram barbunya
 • 1 adet orta boy soğan
 • 2 veya 3 diş sarımsak
 • 2 yemek kaşığı zeytin yağı
 • Tuz 
 • Zerdeçal
 • 1 çorba kaşığı domates salçası
 • 1 çorba kaşığı biber salçası
Tavuklu Barbunyanın Yapılışı:

1 kilo gram barbunyayı güzelce ayıklayın ve tek tek iyice yıkayın. Daha sonra yıkanan barbunyaları tencereye alın. Barbunyaların üzerini iki parmak kadar geçecek kadar su koyun ve barbunyaları haşlayın. 1 adet orta boy soğanı ve 2 veya 3 diş sarımsağı soyup, yıkayın ve yemeklik yani küp küp doğrayın. Başka bir tencerenin içine 2 yemek kaşığı zeytin yağını koyarak soğan ve sarımsağı kavurun. Soğan ve sarımsaklar kavrulur iken tavuk göğüsü etini küp doğrayın. Kavrulan soğan ve sarımsakların içine tavukları da atın ve tavuklar ile kavurmaya devam edin. Tavuklu BarbunyaHaşlanan barbunyaları süzdürün. Daha sonra kavrulan tavukların içine 1 çorba kaşığı domates salçası ve 1 çorba kaşığı biber salçasını koyun ve salçalarla da kavurun. Son olarak haşlanan barbunyaları  kavrulan malzemelerin içine atın ve karıştırın. Üzerini geçecek kadar kaynatılmış suyu, suyu ve zerde çalı koyun. Malzemeler birbiri ile özleşene kadar pişirin. Tavuklu Barbunya yemeği hazır. Afiyet olsun.
]]>
Barbunya Tarifi Etli https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-tarifi-etli.html Mon, 03 Dec 2018 14:24:37 +0000 Barbunya Tarifi Etli, özellikle kuru fasulye yemeğini tahtından aşağıya indirecek olan bir yemek var ise bu kesinlikle etli barbunya yemeğidir. Çünkü taze barbunya hem çok lezzetli hem de oldukça çabuk pişen yemeklerden birisidir Barbunya Tarifi Etli, özellikle kuru fasulye yemeğini tahtından aşağıya indirecek olan bir yemek var ise bu kesinlikle etli barbunya yemeğidir. Çünkü taze barbunya hem çok lezzetli hem de oldukça çabuk pişen yemeklerden birisidir. Ayrıca küçük büyük herkes tarafından sevilerek tüketilmektedir. Çoğunlukla çalışan hanımlar akşamları yemeklerini hazırlarken büyük sıkıntı çekmektedir. Bunun için etli barbunya yemeği çalışan hanımlar için en hızlı ve pratik olan yemeklerin arasında yer almaktadır. Ayrıca taze barbunya et ile pişirildiği için oldukça zengin bir besin ögesine sahip olmaktadır. Kırmızı et özellikle protein açısından zengin olduğu için haftada en az iki defa tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca etle pişirilen barbunya yemeği çok daha lezzetli olmaktadır. Ailenize, eve gelen özel misafirlerinize ya da arkadaşlarınıza etli barbunya yemeğini ikram edebilir, onlarla güzel sohbetler ederken bu muhteşem anın keyfini çıkarabilirsiniz. 

Barbunya Tarifi Etli İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 500 gram taze barbunya
 • 500 gram kırmızı et (eğer kuzu eti olursa çok daha iyi olur)
 • 1 adet büyük boy kuru soğan
 • 2 adet yeşil sivri biber
 • 1 adet kırmızı biber
 • 2 adet domates (tercihe bağlı)
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • Yarım yemek kaşığı biber salçası,
 • 1 su bardağından bir parmak az sıvı yağ
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
 • Yarım çay kaşığı karabiber
 • Yeterli miktarda tuz
 • 3 su bardağı kaynamış sıcak su
Barbunya Tarifi EtliBarbunya Tarifi Etli Hazırlanışı, öncelikle kırmızı eti kuşbaşı olacak şekilde keselim ve yıkayalım. Suyunu süzünce tencerenin içerisine koyalım ve orta dereceli ateşte etler yumuşayıncaya kadar haşlayalım, fakat çok haşlanmamasına dikkat edin. Etler tam piştikten sonra barbunya yemeğini hazırlamaya başlayalım. Bu arada taze barbunyayı ayıklayalım ve tencerenin içerisine su ekleyerek haşlayalım. Taze barbunya oldukça hassas olduğu için haşlanırken sık sık kontrol edilmelidir. Başka bir tencerenin içerisine sıvı yağı koyalım ve kuru soğanı yemeklik doğrayıp pembeleşinceye kadar kavuralım. yeşil ve kırmızı biberi küp şeklinde kestikten sonra kavrulan soğanların üzerine ilave edelim ve birkaç dakika sotelenmesini sağlayalım. Biberler tam kavrulmadan domateslerin kabuklarını soyup küp gibi doğradıktan sonra malzemelerin üzerine ekleyip kavurmaya devam edelim. Daha sonra haşlanmış olan kuzu etlerini malzemenin içerisine ilave edip bir müddet kavuralım. En son haşlanmış barbunyayı ekleyelim ve üzerine sıcak suyu ilave edip tencerenin kapağını kapatalım. Yemeğin suyu gözünüze az görünür ise, biraz daha sıcak su eklenebilir. Etli barbunya yemeğini 10-15 dakika pişirip kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın. Etli barbunya yemeği piştikten sonra 10 dakika kadar dinlendirin ve öyle servis yapın. Afiyet olsun.
]]>
Taze Barbunya Yemeği https://www.barbunya.gen.tr/taze-barbunya-yemegi.html Mon, 03 Dec 2018 23:22:30 +0000 Taze barbunya yemeği tadı, kokusu, lezzeti apayrıdır. Kış amaçlı dolabınıza atabilirsiniz, yani kışında barbunya yemeği yapabilirsiniz. Ekstra bir başka işleme elbet tutmadan yalnızca ayıklayarak tazecik körpecik ba

Taze barbunya yemeği tadı, kokusu, lezzeti apayrıdır. Kış amaçlı dolabınıza atabilirsiniz, yani kışında barbunya yemeği yapabilirsiniz. Ekstra bir başka işleme elbet tutmadan yalnızca ayıklayarak tazecik körpecik barbunyaları buzdolabı poşetine koyarak dondurucuya kaldırabilirsiniz. Kışın misafirlerinize afiyetle hazırlarsınız.   

Barbunya oldukça estetik bir görünüşe sahip yemekleri ile güzel görünümlü yemekler yapılabilir. Barbunyanın yemek çeşitleri fazladır. Çünkü taze veya kurumuş olarak yemeklerde kullanılabilir. Besleyici yönünü de hesaba katarsak oldukça cazip bir yemek malzemesi olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle zeytin yağlı yemekleri yapılırsa bu yemeklerin besleyici yanı daha fazla olmaktadır. Taze barbunya yemeği  yapacaksanız farklı baharatlar kullanarak yemeğe değişik damak tatları  katabilirsiniz. Bu tamamen sizin damak zevkinize kalmış bir şeydir. Siz yaparken suyunu birazcık ek olarak az katmayı unutmayın.  

 • Kuru Barbunya, protein, B sınıfı vitaminleri, potasyum, magnezyum, çinko, demir ve lif bakımından güzel bir kaynaktır. 
 • Zeytinyağlı Barbunya, protein, B sınıfı vitaminleri, potasyum, magnezyum, çinko, demir ve lif bakımından güzel bir kaynaktır.

 Gerekli Malzemeler:

 • 1 kg. barbunya
 • 2 tane orta boy kuru soğan
 • 2 tane orta büyüklükte havuç
 • 2 tane orta büyüklükte domates
 • 6 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1,5 tatlı kaşığı salça
 • 1 çay kaşığı toz şeker
 • 2-3 tane sarımsak
 • Tuz

Taze barbunya yemeği yapılışı

Barbunyaların kararmaması ve estetik açıdan beyaz tek görünüme sahip olması için, bol suda tek taşım haşlayıp, suyunu süzünüz.  
Domates, sarımsak, soğanları ve havuçları soyun yıkayarak hazırlayın. Yemeğe girecek domateslerin kabuklarını soyarak rendeleyip sarımsak ve soğanları yemeklik doğrayınız. Havuçları daireler şeklinde çok fazla küçük kesip ortadan ikiye bölünüz.
Taze Barbunya Yemeği
Zeytinyağını tencereye alınız, soğan ve havuç ekleyin orta şiddetli ateşte pembeleşme civarı kavurunuz. Soğanlar pembeleşince salça ve domatesleri ekleyiniz ve 2-3 dk karıştırarak eritiniz.5 dk civarı pişirdikten ek olarak sonra barbunyaları, toz şekeri ve tuzu ek edip üzerlerine olması gerektiği kadar su ekleyiniz. Tahta kaşıkla 1-2 defa karıştırıp tencerenin kapağını kapatınız. Tencerenin kapağını kapatarak kısık ateşte barbunyalar yumuşayana civarı pişiriniz. Ilık servis yapmanız önerilir. Ben birçok sevmiyorum fakat tekrardan de dilerseniz taze barbunya yemeği maydanozla nitelik katılabilir.
]]>
Zeytinyağlı Barbunya Pilaki https://www.barbunya.gen.tr/zeytinyagli-barbunya-pilaki.html Tue, 04 Dec 2018 18:20:48 +0000 Zeytinyağlı Barbunya Pilaki, evde pişirilen yemekler arasında çok fazla yapılmasa da yapıldığı zaman herkes tarafından sevilerek yenilen bir zeytin yağlı yemek çeşididir. Bu yemeğim en güzel yanı da dolapta hazır bir şe Zeytinyağlı Barbunya Pilaki, evde pişirilen yemekler arasında çok fazla yapılmasa da yapıldığı zaman herkes tarafından sevilerek yenilen bir zeytin yağlı yemek çeşididir. Bu yemeğim en güzel yanı da dolapta hazır bir şekilde beklemesidir. Mutfağa ne yesem diye girdiğinizde dolabı açtığınızda zeytinyağlı barbunya pilakiyi gördüğünüzde oldukça sevinirsiniz. Sanırım birçok zeytinyağlı yemeklerde bu nedenden dolayı sevilmektedir. Misafir geleceği zaman daha önceden yapılarak dolapta hazır bir şekilde bekletebiliyor olmak insana inanılmaz bir rahatlık vermektedir. Hazırda bekleyen bir yemeğin olması gibi bir mutluluk yoktur. O hazırda beklemekte olan yemekleri de tabii kide siz yaptınız ama üstünden zaman geçtiğinde yorgunluğunuz geçince sanki gökten inmiş gibi olur. Örneğin tam üç çeşit yemek yaptınız dolapta da hazır bekleyen iki çeşit yemeğiniz daha var olur size beş çeşit yani az emek ile çok çeşit sunmuş olursunuz. Zeytinyağlı yemeklerin yanı sıra dondurucuya atılmış hamur işleri de yine aynı etkiyi yaratmaktadır. Dondurucuda beklettiğiniz hamur işlerini de mutlaka bir gece öncesinden çıkartın ve öyle servis edin fırında ısınıp soğuduğu zaman bayatlamış gibi oluyor. Sıra geldi zeytinyağlı barbunya pilaki yapımına.

Zeytinyağlı Barbunya Pilaki İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı kadar şeker
 • 2 su bardağı kadar barbunya
 • 1 tatlı kaşığı kadar tuz
 • 1 tane büyük boy patates
 • 1 tatlı kaşığı kadar salça (biber, domates isteğe bağlı)
 • 1 tane büyük boy havuç
 • 1-2 çay bardağı zeytinyağı
 • 1 tane kuru soğan
 • 1 tane büyük boy rendelenmiş domates

Zeytinyağlı Barbunya PilakiZeytinyağlı Barbunya Pilaki Yapılışı

Bu enfes yemeğin yapımı için öncelikle barbunyayı biraz diri kalacak şekilde haşlayın. Barbunyayı daha önceden ıslatmadan düdüklü tencerede yirmi dakika haşlayabilirsiniz. Daha sonra soğanların kabuklarını soyun ve yemeklik olarak doğrayın. Sonra bir tava içinde zeytinyağı ile birlikte soğanı pembeleşinceye kadar kavurun. Kavrulan soğanın içine salçayı da ilave edin. Soğanın kokusu çıkana kadar kavurmaya devam edin. Daha sonra havuç ile patateslerin kabuklarını soyarak küp, küp doğrayın ve kavrulan salça ve soğanın içine atın. Kısık ateş üstünde beş dakika kadar kavurma işlemine devam edin. Domateslerin kabuklarını soyun rendeleyin ve kavrulan malzemelerin üzerine ekleyerek yine beş dakika daha kavurun. Sonraki işlem barbunyayı da ilave edin üstünü iki parmak geçecek kadar su ekleyin. Havuçlar, barbunyalar ve patatesler yumuşayıncaya dek pişmeye bırakın. Yemeği alarak şekerini ve tuzunu ilave edin. Zeytinyağlı barbunya pilaki hazır. Bu yemeği zeytinyağlı olduğundan dolayı soğuk servis edin. Servis sırasında limon ve maydanoz kullanarak yemeği süsleyebilirsiniz.

Afiyet Olsun.

]]>
Düdüklüde Zeytinyağlı Barbunya https://www.barbunya.gen.tr/duduklude-zeytinyagli-barbunya.html Wed, 05 Dec 2018 15:02:58 +0000 Düdüklüde Zeytinyağlı Barbunya, çalışan kadınların işten geldiğinde kolayca yapabildiği ve kısa sürede piştiği için kolay bir yemek tarifidir. Diyet yapan insanların diyet programlarında olması gereken bir yemektir. Çocuk Düdüklüde Zeytinyağlı Barbunya, çalışan kadınların işten geldiğinde kolayca yapabildiği ve kısa sürede piştiği için kolay bir yemek tarifidir. Diyet yapan insanların diyet programlarında olması gereken bir yemektir. Çocuklarında gelişim döneminde sürekli olmasa da tüketmesi gerekir. 

Düdüklüde Zeytinyağlı Barbunya İçin Gerekli Malzemeler:
 • Yarım kilo gram barbunya
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • 2 adet orta boy kuru soğan
 • 1 adet orta boy havuç
 • 1 adet küçük boy kırmızı yağ biberi
 • 1 adet orta boy domates
 • 1 tepeleme çay kaşığı domates salçası
 • 1 tepeleme çay kaşığı biber salçası
 • 1-2 diş sarımsak
 • 1 adet küp şeker
 • 1,5 su bardağı kaynamış su
 • 1 tepeleme çay kaşığı tuz
 • Göz kararı maydanoz
Düdüklüde Zeytinyağlı BarbunyaDüdüklüde Zeytinyağlı Barbunya Yapılışı:

İlk önce barbunyaları güzelce ayıklayın. Kolay çıkarmak istiyorsanız eğer barbunyanın boş kısmından bastırın. İkiye ayrıldığı için barbunya içleri çok çabuk çıkıyor. Ayıklama işleminden sonra barbunyaları güzelce yıkayın ve süzülmesini bekleyin. Bu sırada düdüklü tencere içine zeytinyağını koyun. Soğanları yemeklik olarak doğrayın. Doğrama işleminden sonra soğanları düdüklüye ayırın ve kavurun. Kavrulan soğanların üzerine yıkadığınız barbunyaları düdüklü tencereye koyun. Daha sonra kırmızı yağ biberi, havucu ve domatesi yemeklik şekilde yani küp doğrayın. bu sebzeleri düdüklü tencerenin içine atın. Son sebze olarak 1-2 diş sarımsağı küçük doğrayıp düdüklüye atın. Tüm zeytinyağlı yemeklerde olduğu gibi bu yemeğe de bir adet küp şeker atın. Malzemelerin üzerine bir tepeleme çay kaşığı tuzu, bir tepeleme çay kaşığı domates salçasını, bir tepeleme çay kaşığı biber salçasını ekleyip kavurmaya devam edin. Kısa bir süre kavurduktan sonra sıcak suyu düdüklü tencereye boşaltın. Daha sonra düdüklü tencerenin kapağını kapatın. Beş dakika yüksek ateşte pişirin ve daha sonra ocağın altını kısın. Barbunyaları kısık ateşte en fazla 6-7 dakika pişirin. Piştikten sonra düdüklü tencereyi ocakta bırakmayın. Soğuk olan bir yere koyun ve içindeki basınç veya hava daha çabuk çıksın. Servis yaparken ise barbunyanın üzerine ince maydanozları kıyarak süsleyin. 

Düdüklüde Zeytinyağlı Barbunya yemeği hazır. Afiyet olsun.
]]>
Zeytinyağlı Barbunya https://www.barbunya.gen.tr/zeytinyagli-barbunya.html Thu, 06 Dec 2018 00:59:10 +0000 Zeytinyağlı Barbunya, barbunya  fasulyenin bir çeşidi sayılır. Barbunya karbonhidrat ve protein açısından oldukça zengindir. Türkiye,italya ve Yunanistan da bolca kullanılır. Ülkemizin çeşitli bölgelerinde yetiştirildiği gi Zeytinyağlı Barbunya, barbunya  fasulyenin bir çeşidi sayılır. Barbunya karbonhidrat ve protein açısından oldukça zengindir. Türkiye,italya ve Yunanistan da bolca kullanılır. Ülkemizin çeşitli bölgelerinde yetiştirildiği gibi sofralarda da çeşitli yemeklerde yerini alır. Barbunyanın en fazla yapılan yemeği barbunya pilakidir. Barbunya pilaki konserve şeklinde de yaygın bir kullanıma sahiptir. Ayrıca zeytinyağlı barbunya da sofralarda bolca yerini almaktadır. Şimdi zeytinyağlı barbunya nasıl yapılır bir bakalım.

Malzemeler:
 • 1 kg iç barbunya
 • 2 adet soğan
 • 3 adet domates
 • 1-2 adet taze biber
 • 1 su bardağı civarı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı şeker
 • Yeteri kadar tuz
 • 3-4 su bardağı ılık su
Zeytinyağlı Barbunya
Hazırlanışı: Taze olarak aldığımız barbunyalarımızı kabuklarından ayıkladıktan sonra, orta boy bir tencerede siyah suyunu atıp biraz yumuşayıncaya kadar haşlayalım. Daha sonra soğanlarımızı yemeklik olarak, biberlerimiz halka olarak bir güzel doğrayalım.Doğradığımız soğan ve biberleri bir tencereye alalım. Zeytinyağının  yarısını üzerine ekleyelim. Kabuklarını soyduğumuz domateslerimizi küp şeklinde doğrayalım. Doğramış olduğumuz domateslerimizi de tencereye ekleyip tüm karışımı 10-15 dakika pişirelim. Elde etmiş olduğumuz karışıma daha önceden haşlamış olduğumuz barbunyalarımızı, tuzumuzu, şekerimizi ilave edip; 3-4 bardak suyumuzu da ekledikten sonra orta ateşte 40 dk. civarı pişirelim. Barbunyalar hafif çatlamaya ve suyunu çekene kadar pişirelim. Ve en son işlem olarak ocaktan yemeğimizi alırken son kalan zeytinyağımızı da yemeğimize ekleyelim. Ve zeytinyağlı barbunyamız hazır. Afiyet olsun.
]]>
Barbunya Yemekleri https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-yemekleri.html Thu, 06 Dec 2018 02:04:29 +0000 Barbunya yemekleri, barbunya sevilen baklagillerden biridir. Sık sık yemekleri yapılan ve sevilerek tüketilen yemekleri mezeleri vardır.Tam bir vitamin deposu olarak bilinen bir yiyecektir.  İnsan sağlığı açısından birçok o Barbunya yemekleri, barbunya sevilen baklagillerden biridir. Sık sık yemekleri yapılan ve sevilerek tüketilen yemekleri mezeleri vardır.Tam bir vitamin deposu olarak bilinen bir yiyecektir.  İnsan sağlığı açısından birçok olumlu etkisi bulunan barbunya, içerisinde fazla oranda demir, çinko, kalsiyum, karbonhidrat bulundurur. Bunun ile beraber cilt ve hücrelerimize çok faydalı olan E vitamini, A,C ve K9 vitaminleri bulunmaktadır. Aynı zamanda bol miktarda lif içermektedir. Protein açısından çok zengin bir besindir. Bu nedenle sıklıkla yemeli özellikle büyüme çağında olan çocuklara yedirmeliyiz. Şimdi bu faydalı besin ile yapılan yemek tariflerini bakalım. 

Etli barbunya, etli barbunya sevilen yemek tariflerinden biridir. Barbunyanın vitamini yanına ette eklenince akşam yemeklerinde pilav makarna eşliğinde servis edilen tariflerinden biridir. Barbunya hem lezzetli hem sağlıklı hem de ekonomik bir şekilde hazırlanabilen bir yemek olduğu için sıklıkla tercih edilir. Etli barbunya kuzu dana etiyle yapıldığı gibi tavuk etiyle de yapılır ama dana etiyle çok daha lezzetli olur. Şimdi bu güzel lezzetin tarifine bakalım. 

Etli barbunya yapımı için gerekli malzemeler 
 • 1/2 kilogram taze iç  barbunya
 • 250 gram dana kuşbaşı et
 • 2 adet kuru soğan 
 • 3-4 diş sarımsak 
 • 2 adet domates 
 • 1 adet havuç 
 • 1 adet patates
 • 1 adet kırmızı kapya biber
 • 1/2 çay bardağı sıvıyağ 
 • 2 tatlı kaşığı tuz 
 • 1 tatlı kaşığı karabiber 
Etli barbunya yapılışı, etli barbunya yapımı için barbunya temizce yıkanır ve bir kaba alınır.  Yemeği yapmak istediğiniz tencereye yağ konulur ve üzerine soğanlar küp küp doğranır. Ocağın altı açılarak soğan kavrulur. Soğan kavrulunca patates ve havuç soyularak küçük küçük doğranarak eklenir. Bu sebzeler kızarırken ayrı bir tavada kuş başı et suyunu salıp tekrar çekene kadar pişirilir. Sebzeler kızarınca ayrı tencere de olan etler de sebze üzerine eklenir. Ardından daha önceden yıkanmış olan barbunyalar eklenir. Tuzu ve baharatı atılır. Bir iki karıştırılarak kavrulur. Ardından üzerine bir litre kadar kaynar su eklenerek kısık ateş de pişirilir. Daha sulu isterseniz su oranını arttırabilirsiniz. Barbunyalar pişince yemek ocaktan alınır ve servis edilir.  Afiyet olsun. 

Barbunya Yemekleri
Zeytinyağlı barbunya pilaki için gerekli malzemeler 
 • 1/2 taze barbunya
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • 1 adet büyük boy soğan
 • 2 tane küçük boy patates
 • 1 tane havuç
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası 
 • 1 çay kaşığı şeker
 • 2-3 diş sarımsak
 • Damak tadına göre tuz
Zeytinyağlı barbunya pilaki yapılışı

İlk olarak barbunyaları bir tencereye alarak  üzerini geçecek kadar su ilave edin ve 10 dakika kadar pişirin. Suyunu süzün ve bir kenara alın. Ardından soğanları yemeklik doğrayın ve tencerede zeytinyağı ile kavurun. Soğanlar yumuşadıktan sonra önce salçayı sonra da küp küp doğradığınız sebzeleri ilave edin. 2 dakika kadar yağda kavurun ve sonra şeker, tuz ve 1 su bardağı kadar kaynar suyu ilave edin ve 5 dakika kadar  pişirin. Daha sonra barbunyaları ilave edin. Bir su bardağı su daha ekleyin. Patatesler ve havuçlar pişene kadar tencerenin kapağı kapalı ve kısık ateşte pişirin. Ara sıra kontrol etmeyi unutmayın tencerenin dibi tutmasın. Yemeğiniz piştikten sonra barbunya yemekleri içinde en fazla tercih edileni konuklarınıza  servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

]]>
Barbunya Kavurması https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-kavurmasi.html Thu, 06 Dec 2018 19:05:30 +0000 Barbunya kavurması, Barbunya kavurması aslında çocukların pek tercih etmediği  yiyecekler arasında yer alıyor. Ancak çok çeşitli faydaları olan bu bitki bir fasulye varyetesidir. Ancak vereceğim bu tarif sayesinde hem çocuklar Barbunya kavurması, Barbunya kavurması aslında çocukların pek tercih etmediği  yiyecekler arasında yer alıyor. Ancak çok çeşitli faydaları olan bu bitki bir fasulye varyetesidir. Ancak vereceğim bu tarif sayesinde hem çocuklar hem de yetişkinler  severek yiyeceklerdir. 

Barbunya kavurması için gerekli olan malzemeler:
 • 500 gr barbunya fasulyesi
 • 1 çay bardağı zeytinyağı 
 • 3 adet orta boy soğan (halka doğranmış)
 • 6-7 diş sarımsak (küçük doğranmış)
 • Tuz (istenilen ayarda)
Barbunya KavurmasıBarbunya kavurmasının yapılışı: Barbunyaları yıkayıp temizledikten sonra orta boy bir tencereye koyun. Üzerini bir parmak geçinceye  kadar suyla doldurun. Önce hızlı ateşte kaynama derecesine gelinceye kadar bekletin. Kaynama sıcaklığına geldikten sonra ocağın altını kısın. Bu şekilde 15-20 dakika daha kaynatın. Pişirdikten sonra süzülür. Başka bir tavada yağı iyice kızdırın ve soğanları  içine ilave edin pembeleşinceye kadar kavurun yaklaşık 5 dakika kadar soteleyin. Sonra içine sarımsakları da ekleyip karıştırın. Yaklaşık 1-2 dakikada onunla pişirdikten  sonra  barbunyaları ekleyin. Karıştırarak pişirmeye devam edin barbunyaların üzeri hafif hafif dağılmaya  başlayınca piştiğini anlayabilirsiniz. Tamamen dağılmasına izin vermeyin barbunyalar rahatça edilince ocaktan alın biraz tuz ve baharat serpip servis tabağına alın. Afiyet olsun.
]]>
Taze Barbunya Tarifi https://www.barbunya.gen.tr/taze-barbunya-tarifi.html Fri, 07 Dec 2018 14:38:22 +0000 Taze Barbunya Tarifi, Barbunya fasulye; Baklagiller familyasından otsu bir bitki türüdür. Pembe, beyaz dış kabuğu ve ağırlıklı olarak beyazımsı iç taneleri ile standart yeşil fasulyelerden ayrılır. Zeytinyağlı yemeği Tür Taze Barbunya Tarifi, Barbunya fasulye; Baklagiller familyasından otsu bir bitki türüdür. Pembe, beyaz dış kabuğu ve ağırlıklı olarak beyazımsı iç taneleri ile standart yeşil fasulyelerden ayrılır. Zeytinyağlı yemeği Türk mutfağının ünlü soğuk mezeleri arasındadır. Barbunya, Ait olduğu fasulye sınıfının çok ufak farklarla ayrılan bir üyesidir. Farklı dillerde Roma fasulyesi veya Borlotti fasulyesi diye de anılır. İtalya'da geliştirilmiştir. Halen İtalyan, Türk, İspanyol ve Yunan mutfaklarında çok kullanılır. Kolombiya'da geliştirilen Cranberry fasulyesinin bir varyetesi sayılır. Görüntü olarak pinto fasulyesine benzer, ancak tat olarak farklıdır. Türkiye'de sebze olarak hemen hemen her yerinde yetişmektedir. Meyve ve içinde bulunan tanesi kırmızı beneklidir. Barbunya fasulyesi olarak da bilinir. Taze ve kuru olarak tüketilir.

Faydaları; Barbunya lif bakımından çok zengindir. 100 gram barbunya da ortalama 25 gram lif bulunmakta. Vücuda enerji ve güç vererek, zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir. Barbunya vücudun onarımını ve gelişimini destekler. Kemikleri güçlendirir. Siyatik ve romatizma şikayetlerini hafifletir. Böbrek rahatsızlığında etkilidir. Böbrekleri kuvvetlendirir. Böbrek taş ve kumunu dökmeye yardımcı olur. Kalp çarpıntısını giderir, Sinirleri kuvvetlendirir ve şeker hastalığına karşı faydalıdır kandaki şeker oranını düşürerek dengede tutar. Ayrıca kolesterolü düşürmede etkilidir. Bu açıdan günlük beslenme programına bu gıdayı eklenebilir.

Taze Barbunya Tarifi
Taze Barbunya Tarifi (Zeytinyağlı) Malzemeleri;
 • 1 kg taze barbunya 
 • 5 yemek kaşığı Zeytinyağı
 • 1 adet kuru soğan
 • 1-2 adet sivri biber
 • 2 adet havuç
 • 4-5 diş sarımsak
 • 1 adet patates
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası
 • Tuz
Taze Barbunya Tarifi Yapılışı; İlk önce barbunyaları ayıklayarak tencereye alıp üzerine su ekleyelim ve 15 dakika kadar haşlayalım. Soğanları yemeklik küp doğrayalım ve zeytinyağında pembeleşinceye kadar kavuralım. Aynı şekilde Biberleri de ikiye ayırarak ufak ufak doğrayıp soğanlara ekleyerek kavuralım. Kavrulan malzemelerimize domates ve biber salçasını ekleyip 1-2 dakika karıştıralım. Küp doğradığımız havuç ve patatesleri tencereye alıp beraberce kavrulan malzemelerin üzerine ekleyip karıştıralım. Ve en son haşlayıp suyunu süzdüğümüz barbunyalar ekleyip, üzerini hafif geçecek kadar su eklenerek 15 dakika kadar pişmeye bırakalım. Ufak ufak doğradığımız sarımsakların diri kalmasını istiyorsanız pişmeye yakın tencereye ilave edin. Bir süre de bu şekilde pişirerek, dama tadınıza göre tuz ilave edip tencereyi ocaktan alın. Arzunuza göre soğuk ya da sıcak servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.

]]>
Barbunya Meze https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-meze.html Sat, 08 Dec 2018 08:53:48 +0000 Barbunya Meze, gerek yazın taze barbunya gerekse kışın kuru veya konserve barbunya ile hazırlanabilen lezzetli bir meze çeşididir. Et yemeklerinin yanında servis edilebileceği gibi, tek başına öğün olarak zeytinyağlı şekli ile Barbunya Meze, gerek yazın taze barbunya gerekse kışın kuru veya konserve barbunya ile hazırlanabilen lezzetli bir meze çeşididir. Et yemeklerinin yanında servis edilebileceği gibi, tek başına öğün olarak zeytinyağlı şekli ile de hazırlamak mümkündür.

Barbunya Meze Yapılışı (Kış İçin):

Malzemeler:
 • 1 kilo kuru ya da konserve barbunya
 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • 3 adet havuç
 • 3 adet patates
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • Yarım yemek kaşığı biber salçası
 • Bir çay bardağı zeytinyağı
 • Tuz Karabiber
 • 2 adet kesme şeker
Yapılışı: Barbunyalar bir gece önceden ıslatılır ve yemek hazırlanmadan önce yarım saat kadar haşlanıp siyah suyunu atması sağlanır. Soğan küp doğranıp zeytinyağı ile kavrulmaya başlanır. Havuçlar ve patatesler ayıklanıp temizlenir ve küp doğranır ardından kızarmakta olan soğanlara katılır ve 3-4 dakika birlikte kavrulur. Soğanlar pembeleşip sebzeler yumuşamaya başlayınca barbunyalar eklenir, tencere içinde 1-2 defa çevrildikten sonra salçalar eklenerek bir süre kavrulur ve  iki bardak sıcak su ilave edilir. En son olarak tuz ve karabiber eklenir ve kesme şeker ilave edilerek yarım saat kadar pişilir.

Barbunya Meze
Barbunya Meze Yapılışı (Yaz İçin):

Malzemeler:
 • 1 kilo taze barbunya
 • 3 adet orta boy domates
 • 4-5 adet yeşil biber
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • Tuz karabiber
 • 2 adet kesme şeker
Yapılışı: Barbunyalar ayıklanıp yarım saat kadar haşlanır ve kara suyu atılır. Küp doğranan kuru soğanlar zeytinyağı ile pembeleşinceye kadar kavrulur. Küçük doğranan yeşil biberler ve domatesler de eklenerek domateslerin suyu çıkana kadar kavrulmaya devam edilir. Barbunyalar ve kesme şeker de eklenerek birkaç dakika kavrulduktan sonra tuz ve karabiber eklenir ve bir su bardağı kaynar su eklenerek barbunyalar yumuşayana kadar pişirilir.

Afiyet Olsun.
]]>
Barbunya Nasıl Dikilir https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-nasil-dikilir.html Sat, 08 Dec 2018 09:13:59 +0000 Barbunya Nasıl Dikilir, Barbunya yemeği yapılan Türkiye genelinde severek tüketilen baklagillerden fasulyenin kırmızı beyaz renkleri ve lezzetli bir bitki türüdür. Barbunya Dünyada en çok dikimi yapılan, Türkiye’de Marma Barbunya Nasıl Dikilir, Barbunya yemeği yapılan Türkiye genelinde severek tüketilen baklagillerden fasulyenin kırmızı beyaz renkleri ve lezzetli bir bitki türüdür. Barbunya Dünyada en çok dikimi yapılan, Türkiye’de Marmara bölgesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Barbunya yetiştiriciliği kolay ve zahmetsiz olur bahçelerde ve isteyen saksılarda rahatça yetiştirebilirler.

Barbunya karbonhidrat ve protein yönünde oldukça zengindir. Barbunya tüketilmesi kan şekerinin dengelenmesini sağlar ve uzun süre tok tutma özelliğine sahiptir. Türk mutfağının zeytinyağlı yemekleri arasında yer alan ve sevilerek tüketilen barbunya fasulye görünümlü pembe-beyaz kabuğunun içerisinde renkli taneleri çıkarılır kolaylıkla ayrılarak yemeği yapılır.

Barbunyanın nasıl dikilir Barbunya tohumu bahçe olacak ise ilkbahar aylarında ekimi yapılır, seralarda yapılan barbunya ekimi için her mevsimde ekim yapılabilir. Barbunya ekiminde barbunya tohumunun kalitesi çok önemlidir kaliteli bir tohumdan elde edilecek ürünün verimliği daha yüksek olur.

Barbunya ekiminde tohumlar 4-5cm derinlikte aralık mesafesi 8-10 cm de ekimi yapılır ve sıra aralığı 40-50 cm olur. Barbunya tohumlarının ekime hazırlamak için 1 gün önceden suda bekletilmelidir suda bekletmek tohumların çimlenmesini daha hızlı olmasını sağlayacaktır. Barbunya tohumlarının ekileceği toprağın işlenmiş ve gübrelenmiş olması gerekir, gübreleme işleminde ahır gübresi kullanmanın barbunya verimini artmasını sağlar. Barbunya fidelerinin iyi bir şekilde güneş almaları için güney ve kuzey taraflara dikimleri tercih edilmelidir.

Barbunya Nasıl Dikilir

Barbunya tohumlarının ıslanmasının ertesi günü bahçeye veya istenilen bölgeye dikimi yapılır. Tohumlar toprak 4-5 cm derinlikte işlenmiş toprak altına atılır ve üzeri toprak ile örtülür. Barbunya tohumları yaklaşık 6-10 gün arasında çimlenebilir. Barbunya tohumlarının ekiminden hemen sonra can suyu verilir.

Barbunyanın iyi bir şekilde büyümesi ve hasatının bol olması için 15-20 günde bir sıvı gübre verilmeli ve toprağın nemli kalması sağlanmalıdır. Barbunya ekili toprak barbunya fidelerinin 20-25 cm boya geldiğinde çapalama işlemi yapılır, toprak havalandırılır ve yabancı otlardan arındırılır. Barbunya yetiştiriciliğinde verimini artırmak için barbunyaları sık, sık toplamak gerekir. Barbunya ekimi oturak şekilde yapılacaksa tarla için uygun olur, sırık cinsi ise saksılarda ve bahçelerde uygun olur.

]]>
Havuçlu Barbunya Tarifi https://www.barbunya.gen.tr/havuclu-barbunya-tarifi.html Sun, 09 Dec 2018 03:49:37 +0000 Havuçlu barbunya tarifi ; barbunya yemeklerinin hepsi güzeldir ama en güzel yemeği de zeytinyağlı dediğimiz etsiz sebzeli olanlarıdır. O yüzdende sulu yemek içerisinde et sevmeyenler için havuçlu barbunya ideal bir yemektir. Veje Havuçlu barbunya tarifi ; barbunya yemeklerinin hepsi güzeldir ama en güzel yemeği de zeytinyağlı dediğimiz etsiz sebzeli olanlarıdır. O yüzdende sulu yemek içerisinde et sevmeyenler için havuçlu barbunya ideal bir yemektir. Vejeteryanların da tercih edip lezzetli bir yemek yeme isteklerini de yerine getiren bir lezzettir.

Havuçlu barbunya tarifinin malzemeleri ;
 • Bir adet havuç,
 • Yarım kilo barbunya, 
 • İki adet kuru soğan, 
 • 3-4 kaşık kadar sıvı yağ, 
 • İki yemek kaşığı Zeytinyağ,
 • Bir yemek kaşığı silme biber salçası, 
 • Bir yemek kaşığı silme domates salçası, 
 • Bir adet rendelenmiş domates,
 • Tuz,
 • Karabiber, pul biber ve kimyon, 
 • Dört bardak su, 
Havuçlu Barbunya TarifiHavuçlu barbunya tarifi yapılışı ;

Daha önceden ıslattığınız barbunyaları 4-5 saat bekletmeniz gerekir. Onun yerine düdüklü tencerede göz kararı su ile ocakta 45 dakika kadar veya düdüklünün kaynayıp ses çıkarmasına kadar ocakta pişirmek daha kolay ve zaman açısından çok avantajlıdır. Kaynayan düdüklüyü ocaktan alarak soğuk suyun altıda beş dakika bekletmeniz gerekiyor. Bekleyip havasını aldığınız düdüklünün içerisindeki barbunyaları bir süzgeç yardımı ile suyundan çıkarınız. Diğer taraftan soğan ve havuçları küçük küçük doğrayıp hazırlayınız. Tencerenizin içerisine zeytinyağını ve sıvı yağı ocak üzerindeki tencereye koyunuz ve ısınması ile doğradığınız soğan ve havuçları içerisine atarak biraz kavurunuz. Arkasına domates ve biber salçalarını ilave ederek özleşinceye kadar karıştırınız.en son olarak da içerisine rendelenmiş domates, karabiber, tuz,pul biber ve kimyonu atarak tekrar bir iki karıştırdıktan sonra dört bardak suyu ilave ediniz. Ortala yarım saat kısık ateşte kaynadıktan sonra pişmesi kafidir. Havuçlu barbunya tarifi artık servise hazır hale gelir. Afiyetler olsun.
]]>
Barbunya Balığı https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-baligi.html Sun, 09 Dec 2018 11:04:25 +0000 Barbunya balığı: Mullidae ailesine ait bir balık türüdür. Yanlardan basık, aldı dikey vaziyette, vücudu pembe bazen kırmızı ve pullarla kaplı, alt çeneden doğru uzanan iki bıyığa sahip, alt çenesinde dişleri olmayan bir ya Barbunya balığı: Mullidae ailesine ait bir balık türüdür. Yanlardan basık, aldı dikey vaziyette, vücudu pembe bazen kırmızı ve pullarla kaplı, alt çeneden doğru uzanan iki bıyığa sahip, alt çenesinde dişleri olmayan bir yapıya sahiptir. Genelde sıcak ve ılık denizlerde yaşarlar. Çoğunluklar kıyıya yakın yerlerde olurlar. Boyları 17 cm'den başlayıp, 40 cm'ye kadar olabilmektedir. Ortalama olarak bakılacak olursa ağırlıkları genelde 50-75 gram arasında değişmektedir. Küçük balık sürüleri halinde yaşarlar. Ege ve Akdeniz de bol miktarda bulunmaktadır. Balık larvası ve denizde bulunan bitkisel döküntüler ile beslenmektedirler. Bir yaşından sonra üremeye başlarlar dişi barbunya balıklarının, erkek barbunya balıklarına göre yaşama süreleri çok daha uzundur. Türkiye'de yaklaşık yılda 3-5 ton arasında avlanılmaktadır. Barbunya balığının ekonomik değeri diğer balıklara göre daha yüksektir. Bağımlılık yaratabilecek kadar lezzetli bir tada sahiptir. 

Barbunya balığı besin değerleri:
 • A,B1, B2, B12, C, ve E vitaminleribe sahiptir.
 • Bol miktarda omega 3 ve omega 6 yağ asitlerine sahiptir.
 • Zengin bir protein kaynağıdır
 • Mineral açısında çok zengindir.
 • Yüksek oranda selenyum ve fosfor içermektedir.
 • Magnezyum, potasyum, fosfor, demir, çinko, bakır gibi minerallerde bol miktarda bulunmaktadır.
Barbunya balığı faydaları:
 • Günümüzde çok fazla şeklide rastladığımız şeker hastalığı, kalp damar rahatsızlıkları gibi hastalıkların önlenmesinde yardımcı olur. Kalp ve damar sağlığını korur.
 • Küçük çocuklarda ve özellikle anne karnında bebeğin beyin ve göz gelişiminde önemli etkileri bulunmaktadır.
 • Sürekli tüketildiği taktirde içinde bulunan omega 3 ve omega 6 sayesinde 7'den 70'e herkesin göz sağlığının korunmasına yardımcı olur. 
 • Bol miktarda içerdiği mineraller sayesinde vücuda zindelik ve enerji verir.
 • İçinde bulunan selenyum vücudun toksinlerden arınıp temizlenmesine yardımcı olur ve ayrıca selenyum kansere karşı büyük bir koruyucu konumundadır.
 • Diyet yapanlar için bulunmaz bir besin kaynağıdır.
 • İçindeki kalsiyum sayesinde kemikler için çok faydalıdır.
 • Yapılan bazı araştırmalara göre balık tüketen kişilerde astım hastalığına yakalan riskinin çok az olduğu görülmüştür.
 • Cildi genç tutar, kırışıklık etkileri diğer insanlara göre daha geç görülür.
 • İçinde bulunan yağ asitleri sayesinde beyin deki sinir hücrelerinin gelişmesini sağlar ve çağımızın hastalığı bunaklık ve Alzheimer riskinin oldukça düşük olmasını sağlar. 
 • Bir çok hastalık riskinin oluşmasını engeller. Vücut direncini yükseltir.
 • Asabiyet, depresyon gibi ruhsal hastalıkların oluşmasını engeller.
Barbunya BalığıBarbunya balığı nasıl pişirilir
Tavada, fırında, buğulama,ızgara ve güveç halinde pişirilir. Ayrıca pişirme yöntemi olarak çeşitli dünya mutfaklarında kağıtta sebzeli pişirme yöntemi kullanılmaktadır. 
]]>
Barbunya Pilaki https://www.barbunya.gen.tr/barbunya-pilaki.html Sun, 09 Dec 2018 18:01:23 +0000 Barbunya Pilaki; Barbunya baklagiller familyasından beyaz, pembe ya da mor çiçekleri olan hem kuru hem de taze sebze olarak yenen bir bitki türüdür.  Barbunya taneleri yuvarlak yassı veya oval şeklinde kırmızı benekleri ola Barbunya Pilaki; Barbunya baklagiller familyasından beyaz, pembe ya da mor çiçekleri olan hem kuru hem de taze sebze olarak yenen bir bitki türüdür.  Barbunya taneleri yuvarlak yassı veya oval şeklinde kırmızı benekleri olan fasulye cinsinden bir bitki türüdür. Bu bitkinin  sebze olarak yararlanılan yeşil ürünü ve kuru tohumları bulunmaktadır. 

Barbunya pilaki için gerekli olan malzeler;
 • 500 gr. taze barbunya
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 adet havuç
 • 2 adet orta boy patates
 • 3 adet orta boy domates
 • 1 diş sarımsak
 • 2 yemek kaşığı domates salçası
 • 3 su bardağı su
 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Tuz
 • Karabiber
Barbunya PilakiBarbunya pilaki hazırlanışı; Barbunyalar hafif diri kalacak şekilde haşlanır. Zeytinyağını ayrı bir tencereye alıp küp küp doğranan  soğanları kavurun. Daha sonra salçayı ekleyip kokusu çıkana kadar kavurun. Küp küp doğradığımız patates ve havuçları ekleyip kısık ateşte beş dakika kadar kavurun. Barbunyaları da ekleyip üzerini iki parmak geçecek şekilde su ekliyoruz. Barbunya, patates ve havuçlar yumuşayana kadar pişirin. Daha sonra pişen barbunyaya tuz ve bir tutam şeker ekleyin. Servis yapmadan önce üzerine  maydanoz ve limon ekleyerek  soğuk olarak servis yapılır.
]]>
Beyaz Barbunya https://www.barbunya.gen.tr/beyaz-barbunya.html Mon, 10 Dec 2018 07:55:54 +0000 Beyaz barbunya: Beyaz barbunya sağlığına önem veren aileler tarafından sıkça yapılmaktadır. Beyaz barbunya besin değeri oldukça yüksek olan ve sağlığa faydası bilinen bir yemek türüdür. Beyaz barbunya tam bir vitamin deposu Beyaz barbunya: Beyaz barbunya sağlığına önem veren aileler tarafından sıkça yapılmaktadır. Beyaz barbunya besin değeri oldukça yüksek olan ve sağlığa faydası bilinen bir yemek türüdür. Beyaz barbunya tam bir vitamin deposudur. Beyaz barbunya içeriğinde bol miktarda demir, çinko, kalsiyum, karbonhidrat, E, A, C ve K9 vitamini barındırmaktadır. Çocukların gelişiminde fayda sağlayan bu yemeğin vücudun genel sağlık üzerinde de olumlu sonuçları bulunmaktadır. Protein açısından fazlasıyla zengin olan barbunya, kuru ise en az 1 gün suda bekletilmelidir. Bekletilen suyu döküp barbunyaları yıkayarak pişirmeyi tercih etmelisiniz. Ayrıca barbunya haşlanırken ilk suyu dökülmelidir. 10 dakika haşlanan barbunyayı süzüp yıkadıktan sonra tekrar pişmeye bırakmalısınız. Beyaz barbunya genellikle kış aylarında sofralarda daha çok bulunmaktadır.

Beyaz barbunya için malzemeler:
 • 2 su barağı beyaz barbunya
 • 1 orta boy havuç
 • 1 orta boy soğan
 • 1 yeşil biber
 • 3 diş sarımsak
 • Sıvı yağ
 • 1 tutam tuz
 • 1 tutam kimyon
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası
Beyaz BarbunyaBeyaz barbunya tarifi:

Soğanı küçük küpler halinde doğrayıp sıvı yağda yumuşayana kadar kavurmalısınız. Sonrasında biberleri doğramalısınız ve kavrulan soğanın içine ilave etmelisiniz. Soğan ve biber karışımı biraz kavrulduktan sonra bu kez doğranmış havuçları soğan ve biberin içine ilave etmelisiniz. Soğan biber ve havuç kavrulduktan sonra salçasını ekleyip karıştırmaya devam etmelisiniz. Sonrasında beyaz barbunyanın suyunu, kimyonu, tuzunu ekleyip düdüklü tencerenin ağzını kapatabilirsiniz. Tencereden düdük sesi duyulduktan sonra 15-20 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında dinlenmesini bekleyip servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Haşlanmış Barbunya https://www.barbunya.gen.tr/haslanmis-barbunya.html Mon, 10 Dec 2018 20:44:02 +0000 Haşlanmış barbunya; Barbunya, fasulyeye benzeyen ve içerisinde taneleri olan bir bitkidir. Dış görünümü kırmızı beyaz ala bir renk taşırken içerisindeki tanelerde de çift renkli ala hali veya tek renk olan kahve rengimsi bir r Haşlanmış barbunya; Barbunya, fasulyeye benzeyen ve içerisinde taneleri olan bir bitkidir. Dış görünümü kırmızı beyaz ala bir renk taşırken içerisindeki tanelerde de çift renkli ala hali veya tek renk olan kahve rengimsi bir renk vardır. Ayıklanarak içinin taneleri kullanılan barbunya mevsiminde bayanlar tarafından çok tercih edilen bir besindir. Yemekleri etli veya zeytinyağlı olarak yapılır. Ayrıca barbunya piyaz dediğimiz meze çeşidi de çok kullanılan bir yöntemdir. 

Haşlanmış barbunyanın özellikleri;
 • Haşlanmadan sonrada buzdolabında muhafaza edilebilir.
 • Yemek yaparken haşlanmadan işlem göremez.
 • Haşlandığındaki acı suyu mutlaka değiştirilmelidir.
Haşlanmış barbunya, diyet olarak da tüketilebilecek bir besindir. Haşlandığında suyunun süzülerek mutlaka değiştirilmesi gerekir. Haşlanmış barbunya hazır gıda ürünleri içerisinde konserve olarak hazırlanan ürünlerin başında gelir. 

Haşlanmış barbunyanın hazırlanışı;

Haşlanmış barbunyanın kullanıldığı konserve halinin yapılışı için bir kilo gram kadar kabuklu barbunya alınır ve ayıklanır. Ayrıca içerisine hazırlayacağımız bir litrelik kavanozda ayarlanır. Kavanozlar konserve yapmak için gereken nitelikler olan kapak ve yerleştirmeye müsait yapısı olması gerekir. Temizlenen ve ayıklanan barbunyalar her bir kilo barbunya için yarım litre su ayarlanarak tencere içerisine yerleştirilir ve kaynatılır. Yaklaşık dört dakika kadar sürecek kaynamış su içerisindeki barbunyaların haşlanması yeterlidir. Yarı çiğ vaziyette olan barbunyalar bir süzgeç yardımı ile suyundan ayrılıktan sonra suyu ayrı bir kasede bekletilir. Barbunyalar hazırladığınız kavanoza direk konularak üzerine haşlama işleminden kalan su ılıdıktan sonra ilave edilir. Her kavanozun ağızlarında bir parmak boşluk olacak şekilde ayarlanmalıdır. Arkasından da hiç hava almayacak şekilde kapakları kapatılarak, kavanozlar ters çevrilerek kapaklar altta kalacak şekilde tencereye yerleştirilir.Haşlanmış Barbunya Tencere içerisine kavanozların boyunu bir parmak geçecek şekilde su eklenerek kavanozlar ortalama 1 saat kadar kaynatılır. Kaynama işlemi bittiğinde ise yine kavanozlar ters bir halde düz bir zemine yerleştirilir ve soğumaya bırakılır. Bu aşama barbunya kavanozlarının üzerinin bir örtü ile bir gece bekletilmesi gerekir. Ertesi gün bekletilen kavanozların üzeri açılarak düz bir şekilde kapak yukarı gelecek şekilde çevrilir. Kavanoz kapakları içe doğru basık ve sızıntı yapmamış ise konserveleme işlemi başarı ile gerçekleştirilmiş olur. En son olarak da güneş görmeyen serin bir yerde veya buzdolabında muhafaza edilir. Afiyetler olsun. 
]]>